| 10elemente a întrebat:

Nu stiu ce cariera sa aleg straight face. Sunt in clasa a-10a la Economic comert si as vrea ca sa devin director de marketing. Stiu ca se plateste binisor in Romania dar mult mai bine in alte tari. As vrea sa plec in America deorece se castiga bine si nu vreau sa restul vietii mele sa stau pe un salariu de 700 lei sa-mi fac probleme pentru a doua zi. Dupa ce fac facultatea as vrea sa plec, dar ce facultate? care facultate e specealizata pentru marketing? Voi ce ma-ti sfatui? Dau funda pentru cel mai bun raspunswinking

Răspuns Câştigător
| MoonWolf a răspuns:

FSEGA ar fi buna winking

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In general e ideal sa optezi pentru o facultate ''de profil'' : Relatii Publice, Marketing sau Stiintele Comunicarii. E important sa citesti foarte, foarte mult pe langa, intrucat vorbim despre un domeniu in continua expansiune (recomand Ziglar, Maxwell, Soares-Szasz etc). La fel de importanta e experienta pe care o acumulezi in timpul facultatii. Concret vorbim despre internshipuri, stagii de practica si voluntariat si/sau joburi pe posturi de junior in domeniu. Nimeni nu angajeaza in marketing pe un post de middle-management pe cineva fara macar 3 ani de activitate in domeniu + un background solid. Director de marketing poti ajunge dupa 7-10 ani de experienta in domeniu, in functie de cerintele angajatorului.

| Nonameagain a răspuns:

Tu vrei direct director? Si cum vei face fata fara un minim de experienta?
Ca sa nu mai comentez, ca uite, asa sta treaba in Romania, toti vor sa fie directori, nimeni nu mai vrea munca, dar toti vor bani foarte multi. Crezi ca in America te vor plati numai pentru ca fugi de munca?

| 10elemente explică (pentru Nonameagain):

Decat sa mananci rahat pe net mai bine taci! Nimeni nu a zis ca vreau sa devin dint-o data director, sunt costient de faptul ca am mult de parcurs pana la stagiul acesta. Eu am intrebat ce facultate e specealizata pe acest domeniu ca nu pot de exemplu sa vreau sa devin actor si sa fac facultate de gastronomie...

| Nonameagain a răspuns (pentru 10elemente):

Nu, nu ai spus decit: " Sunt in clasa a-10a la Economic comert si as vrea ca sa devin director de marketing". Partea cu rahatul, pastreaz-o. Mereu te vei face de rusine in viata si iti va trebui.

| 10elemente explică (pentru Nonameagain):

Baietel "TPU" inseamna "toti pentru unu" adica sa ne ajutam, nu sa comentam la intrebarile celorlalti. Si da am zis "sa devin director" prin cuvantul "devin" se intelege ca o iau de la 0, sa muncesc pentru a deveni director. Daca voiam sa fiu direct director ziceam : " Sunt in clasa a-10a la Economic comert si as vrea sa FIU director de marketing". Mai pune mana pe o cartewinking si daca u esti in stare sa dai un raspuns adecvat intrebarii/sfat mai bine stergeti contul de TPU decat sa critici pe cei lalti.

| Nonameagain a răspuns (pentru 10elemente):

Daca vrei sa ti se raspunda numai ce vrei tu sa auzi, nu mai scrie aici. Du-te la mamicuta.