| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! Pot sa lucrez de acasă pe un post callcenter daca in anunț se menționează că se lucrează de la sediu pentru că sunt persoana cu dizabilități? Menționez, sa lucrez de acasă pentru că sunt persoana cu dizabilitati. Este vreo lege care să reglementeze aceasta situație? Ofer funda!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba acolo si vei afla. Degeaba ar exista o lege in acest sens, nu toti o respecta.

| Adry05 a răspuns:

Nu știu să existe așa ceva dar poți încerca să aplici și ridici această problemă. în call center în general poți lucra și de acasă la fel de ușor, depinde de echipament și ce presupune firma

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există lege care să oblige un angajator de maniera dorită de dta. Dacă ei spun că angajează pentru lucrul de la sediu, vor angaja doar așa.

| Eireann a răspuns:

Legea spune ca in cazul persoanelor cu dizabilitati angajatorii trebuie sa faca ajustari rezonabile ca sa iti poti desfasura activitatea. De exemplu sa instaleze o rampa daca angajatul e intr-un scaun cu rotile sau sa ii asigure in loc de parcare cat mai accesibil.
Dar daca decide ca munca trebuie desfasurata de la sediu nu il obliga nimeni sa te lase sa lucrezi de acasa. Poti sa intrebi.