| ゼロの a întrebat:

Revenirea la munca din concediul de cresterea copilului este obligatorie? Daca raspunsul e da ce se intimpla pot sa primesc somaj sau nu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatorie, indiferent ca vrei sa obtii ori nu indemnizatie de somaj. Poti sa-ti dai demisia, imediat ce revii, caz in care nu primesti somaj, dar trebuie sa muncesti perioada de preaviz (daca angajatorul nu renunta la aceasta). Poti obtine somaj doar daca, dupa revenire, contractul individual de munca inceteaza din motive neimputabile (reducerea activitatii, falimentul, etc.), Doar daca firma ar fi fost desfiintata ori a intrat in faliment, in perioada concediului tau, atunci nu ar mai trebui sa revii si ai obtine somaj. Numai bine!

1 răspuns:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca ti-ai depasit perioda da, somaj iei daca pleci cui litera"i" din noul cod al munci, nu mai e "j"