| marcoantonio a întrebat:

Intrebarea mea daca la revenirea dupa concediul de cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, conducerea te poate incadra pe un post inferior.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De principiu modificarea contractului individual de munca se poate face numai prin acordul partilor (art.41 din Codul muncii).
Prin exceptie angajatorul poate modifica unilateral contractul doar in anumite cazuri, prevazute expres de Codul muncii si alte legi. Orice salariat, inclusiv cel revenit din concediul pentru cresterea copilului (pe durata caruia CIM este suspendat), poate fi trecut pe alt post, fara acceptul lui, dar numai daca postul lui a fost desfiintat prin reorganizarea unitatii si salariatul accepta noul post, cu salariu mai mic. Daca nu accepta salariatul poate demisiona. Daca postul avut anterior exista angajatorul trebuie sa te angajeze pe acelasi post, cel mult pe unul echivalent, pentru care se cere aceeasi pregatire si cu acelasi salariu, daca postul avut a fost ocupat. Numai bine!

| KodrutZ a răspuns:

Dupa 2 ani, poate sa nu te mai incadreze deloc. Ai post garantat daca te intorci dupa 1 an sau mai devreme. Nu o zic din auzite, sotia e fix in concediu post-natal si am tot investigat problema asta.

| marcoantonio explică (pentru KodrutZ):

Si conform legii cum este?