| eminescu1 a întrebat:

Salut, stie cineva daca exista firme de recrutare asistenti medicali care angajeaza inca din timpul scolii de asistenti. auzeam ca sunt anumite firme, din strainatate desigur, care si platesc costul studiilor la scoala doar pentru a se asigura ca atunci cand vei absolvi vei lucra la ei. Sunt in primul an de studiu la scoala sanitara. multumesc anticipat

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista firme de recrutare care sa sponsorizeze studii --- ele recruteaza si selecteaza aplicantii pentru postul respectiv si, eventual, ii ajuta sa obtina atestarea si certificarea in vederea exercitarii profesiei pe teritoriul statului respectiv. Daca nu stii, profesia de asistent medical generalist este o profesie reglementata si poate fi exercitata pe teritoriul unui stat numai daca este certificata de o autoritatate competenta a respectivului stat( in Romania, autoritatea competenta este Ordinul Asistentilor Medicali generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania -OAMGMAMR).

Mi-e greu sa cred in povestea cum ca ar exista firme private straine care sa se ofere sa-ti sponsorizeze studiile din Romania tocmai pentru motivul reglementarii exercitarii profesiei in statul respectiv! In unele state din UE, pentru exercitarea profesiei, se cer studii universitare(de 4 ani), in altele se cere un document care atesta experienta profesionala, altele impun o experienta de lucru de 3 ani.