| crysforyou a întrebat:

Salut sunt clasa a 8a si nu stiu la ce sa dau? in schimb am note bune la toate materiile.la matematica am eu 9 si 10 dar in schimb nu cred ca o sa ma descurc la liceu as vrea sa dau la romana pentru ca imi plk mai mult dar nu vreau sa ma fac profesora... daca dau la matematica as avea mai multe optiuni. voi ce ma sfatuiti?:X:X

2 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Daca te duci la mate-info sau stiintele naturii trebuie sa lucrezi destul de mult la mate si la info. Si constant. Daca te duci la filologie, cred ca sunt si acolo de citit romane, inveti mai multe limbi straine si de la filo nu iesi neaparat profa. Poti sa te duci si la limbi straine la facultate, devii traducatoare si mai sunt optiuni. Da, si mie mi se pare ca de la mate`info ai mai multe optiuni apoi, dar faci cum crezi. Si eu initial voiam sa dau la filologie, dar m`am razgandit si m`am dus la mate info. Dar nu imi pare rau

| undercovergirl a răspuns:

Daca iti place limba romana poti da la un liceu cu profil uman, cel mai bun pentru tine in momentul de fata ar fi unul de limbi straine. O sa te ajute foarte mult in cariera plus ca se castiga bani frumosi.