| Maria139 a întrebat:

sunt in clasa a 12, la liceul teologic, si as vrea sa ma duc pe informatica, programator, nu am facut in liceu deloc matematica, dar imi doresc mult sa urmez facultatea aceasta, am inteles ca nu prea e multa matematica, ma puteti sfatui?happy

Răspuns Câştigător
| andreidraga a răspuns:

La facultatea de informatica se studiaza multa matematica. Sfat : ia niste caiete de la unii cu profil mate-info ( de matematica ) si parcurge materia pe indelete. E timp destul daca esti ambitios si muncitor. Cand mai intampini dificultati ne mai intrebi aici si iti vom raspunde.

| Maria139 explică (pentru andreidraga):

M-am interesat de facultate, si nu se face matematica, foarte putin, nu e mate-info, doar informatica

| andreidraga a răspuns (pentru Maria139):

Scuze, acum vad ca esti fata. happy

Sunt la o facultate de profil. Crede-ma ca e nevoie de multa matematica! Poti recupera. Trage tare! Sau... reprofileaza-te.

| Maria139 explică (pentru andreidraga):

Hehe, nu ma subestima, ma atrage mult informatica, deja imi iau cursuri de anul 1, si trag tare de acumhappy

| andreidraga a răspuns (pentru Maria139):

1) Cand mi-am cerut scuze ca n-am vazut ca esti fata e fiindca ti-am scris "daca esti ambitios si muncitor". Nu sunt misogin.
2) Tocmai fiindca esti ambitioasa, iti recomand sa ii acorzi importanta matematicii. Se face foarte multa, in special matematica matriceala. Presupunand ca nu ai face matematica pura deloc, hai sa analizam putin chestii din informatica :
- grafica : vrem sa rotim corpuri. Corpuri? ( matematica! ) Rotatie? ( trigonometrie! )
- metode numerice : vrem sa rezolvam eficient sisteme de ecuatii si sa trasam graficele unor functii -> din nou matematica
- protocoale de comunicatie -> securitate -> criptare -> o tona de matematica
- retelistica -> verificarea corectitudinii datelor transmise -> polinoame... uite iar matematica
- din algoritmica : problema aia cu becurile care se aprind/sting din cand in cand... rezolvare normala? complexitate mare... formula matematica? complexitate mica
- analiza algoritmilor -> cum se intelege usor ideea de complexitate? avem 2 procedee : multimi si functii sau limite si functii... din nou matematica

Eu nu vreau sa te descurajez, ci sa te fac sa constientizezi in ce te bagi. Sunt convins ca daca vei lucra serios in urmatoarea perioada va fi totul foarte bine. Succes!

| Maria139 explică (pentru andreidraga):

Eu glumeam doar, din limbajul tau imi dau seama de caracter, si ca nu esti misogin, iti multumesc mult de tot pentru explicatie, eu azi am vorbit cu un prieten e la informatica master, si are cursurile din anul 1, si imi aduce, pana in octombrie, cred ca am timp sa recuperez, eu sunt din sibiu, si vreau sa dau in timisoara...happy... sper sa reusesc.

7 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pai ai pierdut 4 ani de matematica.Crezi ca te descurci la facultatea de mate-info? N-ai nici-o sansa.

| unknownn a răspuns:

Ce limbaje de programare cunosti?