| anonim_4396 a întrebat:

Salut ...Sunt foarte interesat de un liceu militar dar as dori sa stiu daca dupa ce termin un liceu militar cu ar fi cel de la alba iulia si apoi urme o academie pot iesi in grad mai mare decat as urma numai academie? Va rog raspundeti repede

Răspuns Câştigător
| bogdan1004 a răspuns:

In scoala militara poti iesi pana la categoria de grad :gradati(soldat,fruntas,caporal). Dupace termini o academie militara(politie,Jandarmi,armata) poti iesi la ofiteri(sergent,locotenent, capitan, maior, general, etc). Bine maior si general dupa 20-30 ani de armata.Eu zis sa faci dupa liceul militar tot o facultate de armata(nu stiu cum se spune) si sa lucri in armata.Te vor trimite in teatre de operare(Afghanistan, Irak, Bosnia) si se castiga foarte bine.Mult Succes

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti iesi in grad mai mare, se obtine acelasi grad la absolvirea unei academii militare, indiferent de profilul liceului absolvit, n-au nici o legatura una cu alta. Numai bine!