| DrafterXZone a întrebat:

Sunt la final de clasa a XII-a si mă tot gândesc serios să optez pentru Facultatea de matematică și informatică Ovidius Constanța. Mentionez ca sunt la un profil uman si nu prea am treaba cu matematica, dar asta nu inseamna ca nu am ambiție sa învăț bazele de care am nevoie. Sunt pasionat de programare in general si cred ca aici mi-ar fi locul.
Ma poate ajuta cineva care este student la acest profil sau care are cunoștințe de acolo? Se intra pe baza de dosar? Care este nivelul de dificultate in primul an? Cum sunt profesorii sau examenele?
Astept raspunsurile voastre, multumesc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea este de matematică și informatică.
Cunoștiințele de care ai nevoie în domeniul matematicii le vei resimți la examenul de admitere, și ele se bazează pe toată matematica făcută în liceu la o secție reală.
Dacă prin miracol vei reuși, nu vei înțelege cursurile de matematică nimic, acesta va fi gradul dtale de dificultate, pe care va trebui să îl recuperezi pe cont propriu până la sesiunea din iarnă.
Ai mai putea reuși așa. Să amâni cu un an proiectul tău, și să îl transformi în an pregătitor, cu meditații private la matematică.