| UnuCuDoua a întrebat:

Salut, sunt Sebastian si stau in Germania de 4 ani si nu imi place aici deloc si as vrea sa ma intorc inapoi in Romania.
Dar eu in Romania am facut doar clasele 1, 2, 3, 4, in Germania am facut pana in a8 si as vrea sa va intreb daca trebuie sa fac liceul in Romania ca sa pot sa dau bacul si sa fac facultatea.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca trebuie sa faci liceul, sa obtii diploma de bacalaureat si apoi poti candida la o facultate.
Pentru a urma liceul trebuie sa faci echivalarea studiilor din Germania. Pentru detalii citeste aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-12

| YoRuxy a răspuns:

Cand vei vrea sa te transferi inapoi va trebui in functie de nivelul tau pe care-l trimit cei din Germania sa repeți ultima clasa facuta acolo cu condiția să nu depășești vârsta clasei mai mult de 3 ani. Deci dacă tu ești de exemplu pe a 8-a in Germania vei veni pe a 7-a in Romania