| Nsjsmsn a întrebat:

Buna, eu acum stau in Germania, mai exact de un an, acum fac liceul si o sa l termin aici, intrebarea mea este daca pot face facultatea in Romania dupa ce termin liceul aici? Facultatea unarte? Va multumesc anticipat ❤

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ioneasca1001 de unde stii ca va putea intra la facultate de arte?
da poti sa continui aici studile dar conteaza ce medii ai acolo, ce nota iei la bac, nu putem stii daca vei nimeri depinde de tine, poate se da un examen sa intri acolo, ce spuneam https://arte.uvt.ro/admitere/admitere-licenta-2/ se da examen de admitere, maine suni acolo si te informezi
Iată care sunt instituțiile de învățământ superior unde media de la bac nu contează:

În Cluj, printre facultățile unde nu contează mediile la bacalaureat se numără Facultatea de Teatru şi Televiziune din cadrul Universității Babeş-Bolyai, UMF Cluj, Facultatea de Ştiințe şi Arte a Universității Sapienta şi Universitatea de Artă şi Design.

http://stiri.tvr.ro/......19039.html

desi ai sanse sa faci facultatea de arte

https://arte.uvt.ro/arte-contact/

vrei sa o faci la cluj sau tm?

| Nsjsmsn explică (pentru RAY):

Vreau sa o fac in Bucuresti sau Ploiesti, in alte orase nu prea am cum, dar o sa incerc in cluj, iti multumesc ❤

| RAY a răspuns (pentru Nsjsmsn):

Pai dupa cum ai vazut, acolo ai si cele mai mari sanse sa intri, esti o persoana creativa, multa bafta

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti, chiar este un program special pentru copii romanilor stabiliti in strainatate, care vor sa se intoarca in tara si sa studieze, putand beneficia de studii fara plata, in Romania.
Sunt locuri limitate, dar progarmul este foarte avantajos.

| Nsjsmsn explică (pentru Violleta2022):

Imi poti spune in ce orase sunt aceste programe?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nsjsmsn):

Este un program guvernamental.Nu stiu pentru ce facultati sau orase, asta trebuie sa cauti tu pe site-ul Ministerului invatamantului.
Eu doar stiu ca fata unor prieteni romani, care a fost nascuta si crescuta in Australia, s-a intors in Romania sa faca facultatea de medicina, cu acest program.

| Furnicuta000 a răspuns:

Legea in Romania spune ca oricine are dreptul sa se inscrie la orice facultate din Romania atata timp cat are diploma de bac sau echivalenta cu bacul.
La Unarte nu e usor de intrat, se dau multe probe inainte, trebuie sa dovedesti ca ai un oarecare talent in acest sens. Si nu, nu conteaza nota de la bac

| Nsjsmsn explică (pentru Furnicuta000):

Stiu ca nu conteaza nota de la bac, dar eu nu am dat nici examenul de clasa a 8 a deoarece eram deja stabilita in Germania iar bacul nu voi putea sa l dau, parintii mei sunt de acord sa merg inapoi in Romania dupa ce mi termin liceul aici, fara bac chiar nu pot sa fac facultatea?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Nsjsmsn):

Nu, asa e legea in Romania. Au incercat unii sa deschida niste universitati private unde sa accepte si fara bac dar nu putut, nu le-a dat voie legea. Fara bac se poate face doar postliceala (dar asta nu se pune ca studii superioare), dar si pentru postliceala trebuie sa ai diploma de 12 clase.
Nu e timpul pierdut, poti recupera si sa dai bacul.

PS: sunt niste colegii in Anglia unde accepta fara bac, daca ai bani poti merge acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nsjsmsn):

Din pacate, fara BAC luat, nu poti sa te inscrii la nici o facultate.
Asta este o conditie eliminatorie!

| Elelei a răspuns:

Poti. Dar de ce nu o faci acolo? Mai ales ca cele din afara sunt mai serioase si... recunoscute.

| Nsjsmsn explică (pentru Elelei):

Nu mi place tara si nici limba nu mi surade, o sa incerc sa revin in Romania.