| bravo94 a întrebat:

Termin mate info anul acesta si nu stiu ce facultate sa urmez. Nu imi place deloc matematica dar din pacate am ales gresit profilul. Imi place domeniul it, sa repar calculatoare, instalez windows-uri, sa fac site-uri, sunt bun si in photoshop thinking. Ce facultate profitabila si de viitor ar fi potrivita si unde?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa repari calculatoare si sa instalezi windows uri nu trebuie sa faci facultate, vrei sa inveti programare pe bune de duci la Informatica sau la Automatica si Calculatoare dar sa stii ca nu scapi de matematica

| AliGab a răspuns:

Imi pare rau pentru tine daca nu iti place matematica dar in domeniul IT se face matematica la greu. Unele dintre facultatile profitabile in acest domeniu ar fi: calculatoare si/sau automatica. Dar daca vrei programare iti recomand calculatoare, daca vrei procese iti recomand automatica.

| michelia a răspuns:

Automatizari si calculatoare mai degraba, decit informatica, care e mult mai greoaie si teoretizata.
La Iasi, sectia de la politehnica pe care ti-am recomandat-o e vizata de elevii foarte buni. Probabil stiu ei ce stiu.

| user5493 a răspuns:

Politehnica Bucuresti

| bingbang10 a răspuns:

Daca vrei sa urmezi o facultate de informatica (sectia programare sa inteleg) ar trebui sa stii ca nu se rezuma numai la instalat windows si sa repari calculatoare ci si specializarea pe anumite programe gen pascal, C++. etc. unde ai nevoie si de putina matematica. Ai putea sa incerci la facultatea romano-americana din Bucuresti.