| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o metoda cat mai buna de invatare a matematicii si a limbii romane. Mai e putin pana la examene si eu am note proaste, in fiecare zi maicamea urla la mine sa invat. ( asta ma cam deruta, dupa ce urla la mine nu ma mai pot concentra).
Deci, ce metode ati urma/ urmat voi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În primul rând întreab-o pe maică-ta ce note avea ea și mai întreab-o dacă n-are treabă pentru că stresul pe care ea ți-l provoacă nu te ajută chiar deloc!
Fiecare are stilul lui de a învăța, unii lucrează mai bine dimineața, unii seara, unii pe ultima sută de metri la viteză și sub stres sau cu muzică (personal, muzica la un volum prea mic am descoperit că îți ocupă creierul în încercarea de a decoda și înțelege, completa ce nu auzi). Trebuie să îți găsești ritmul și motivația (încearcă să menții o conversație cu cineva citit ce are un vocabular fenomenal, e posibil să te surprindă plăcut și să te îndrăgostești de felul lui/ei de a conversa, de aici și dorința ta de a-ți dezvolta înclinația spre ceva mai mult - scapă de 'prietenii' idioți cărora le place să bată pietrele în fața blocului și încearcă să te încadrezi în cercuri mai bune - care știu să muncească și să se distreze)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De departe cel mai bun raspuns, multumesc pentru el. big grin

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 12faly56 a răspuns:

Trebuia sa inveti tot anul. porcul nu se ingrasa toamna. fara carte esti un nimeni(un coate goale)

| anonim_4396 explică (pentru 12faly56):

Asta nu e raspuns, eu te-am raportat de spam, timpul nu poate fi dat inapoi. Eu am cerut un raspuns pentru prezent.

| 12faly56 a răspuns:

Stie maicata de ce urla la tine.la scoala se merge ca sa inveti nu sa te dai smecher.invata, incata, invata daca nu repeta anul

| nightrosesred a răspuns:

Pai la romana citeste 2-3 ori din carte si apoi du-te in fata onglizi si spune ce ai retinut si daca te inpot molesti deschizi putin cartea si te uiti.
iar la mate citesti regulile la lectia la care esti si apoi faci multe exerciti...

| Yaasmina a răspuns:

In clasa a 5-a, la inceput, nici eu nu ma descurcam prea bine. am realizat ca fara scoala nu fac nimic in viata, asa ca in clasa a6-a m-am calificat la faza nationala doar prin munca. 3-4 ore la mate, 2 la romana. acum, ca situatia ta e diferita si nu mai ai un an de recuperat, incearca cu meditatii si foarte multa munca individuala

| anonim_4396 explică (pentru Yaasmina):

Nu imi ofera parintii meditatii.