| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, sunt in clasa a 11 a la un liceu caracterizat destul de prost, eu nu prea am invatat la viata mea dar daca imi pun ceva in cap pot sa invat orice, la fizica, chimie, matematica, biologie sunt cam 0 barat, apropo sunt pe profil filologie. M-am gandit sa dau la medicina si as vrea sa stiu daca pot sa o iau intr-un fel de la inceput si sa ma duc la medicina, daca am sanse, prin generala aveam mediile generala pe la 7.30, 7,50 iar acum in liceu undeva pe la 8, as avea sanse sa dau la medicina? Imi trebuie matematica sau fizica, va rog vreau raspunsuri cat mai sincere si mai explicite

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti trebuie nici matematica si nici fizica la Medicina, dar iti trebuie biologie, anatomie si extrem de multa chimie!
Stii ca acolo se intra numai cu media de peste 9.50, nu?
Ma refer la examenul de admitere la facultatea de Medicina, nu la media de la bac si nici cele de la liceu.
Apuca-te serios de tocit, daca vrei sa dai la medicina, ca-i una din cele mai grele facultati atat de intrat, dar si de terminat.

| AnonimDedicat explică (pentru Violleta2022):

Se intra cu medii peste 9 la bac sau la ce te referi la mediile generale sau la examenul de intrare la medicina?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnonimDedicat):

La examenul de admitere la medicina!
Uitati-va la mediile de anul trecut de la medicina si vedeti si voi

| florin926481f a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai nou se da si fizica la admitere.

| sierra1 a răspuns:

"aca imi pun ceva in cap pot sa invat orice"

mai ai un an la dispoziție - poți răsturna și munții

| AnonimDedicat explică (pentru sierra1):

De fapt eu sunt a 10 a doar ca intru a 11 a

| sierra1 a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Cu atât mai mult: sunt doi ani!

| Catrice a răspuns:

8?! Se pica la medicina cu media 9, 5hee hee
Dacă ești varza la bio, fizica, chimie, n-ai ce căuta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

"daca imi pun ceva in cap pot sa invat orice"
Majoritatea cred asta și nu e chiar așa laughing
Învață mate, chimie, bio pentru BAC de nota 10 și dacă chiar reușești, te gândești și la Medicină.
Asta daca nu ești la Uman...
Ai o minte neantrenată și ești praf exact la materiile cele mai importante.
Pentru medicina ai totuși nevoie de o disciplină și o memorie brici.
Poți să te apuci de meditații pentru admitere, poate ai noroc. Dar sincer, știu persoane care au fost la licee bune, au învățat de-un rupt, au făcut meditații și nu au intrat. Și nu au picat cu note gen 5, ci cu medii peste 9 laughing
Concurența e mare și trebuie să fii chiar pasionat ca să reușești să faci ceva în domeniu.

| Lukasssz a răspuns:

Daca le dai un Milion de euro persoanelor potrivite peste cativa ani devii medic happy

| Werrich a răspuns:

Exista postliceala de sanitara, cu aceste note nu intri la Facultatea de Medicina.

| wildthing a răspuns:

Medicii, viitorii medici, sunt oameni dedicati, oameni dornici de studiu, de cunoastere, care nu cred ca au spus vreodata: "eu nu prea am invatat la viata mea". Medicii au in mainile lor vietile oamenilor si din acest motiv in meseria asta nu exista jumatati de masura sau cel putin n-ar trebui sa existe. Tu poti sa incerci ce vrei, dar poate ar trebui sa te gandesti de doua ori daca acesta e drumul potrivit pentru tine.

| Eireann a răspuns:

Daca esti 0 barat la biologia si chimia de la filologie s-ar putea sa ai un drum greu si anevoios in fata ca sa intrii la medicina.
Eu am fost tot la filologie dar in clasa a 11a la inceput m-am hotarat ca vreau medicina, am avut meditatii la bio si chimie dar invatam si singura 3-4 ore in fiecare zi, pe langa teme si ce invatam pentru scoala. Nu stiu daca ai vointa si perseverenta sa faci asa ceva zilnic, pentru aproape 2 ani la rand. Si apoi sa iti para joaca de copii cand vezi cat ai de invatat in fiecare sesiune, la fiecare materie. Din nou, nu sunt 3 ani, sunt 6 si sa nu crezi ca te vezi rezident si ai terminat.
Sanse sa dai la medicina sunt, sanse sa intrii mai putine, sanse sa termini facultatea si mai putine.
Dar nimic nu e imposibil, trebuie doar multa munca.

| Vântulalb a răspuns:

Si de ce nu ti-ai pus in cap sa inveti macar din clasa a 9-a? Desi pentru medicina e nevoie sa inveti macar din clasa a 5-a. Si mai esti si pe filologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șanse în teorie există, dar sunt foarte mici. Știu persoane care vor să dea la medicină și sunt la uman ca tine, dar au făcut meditații la chimie, biologie pe tot parcursul liceului pentru a fi în pas cu materia de la științele naturii, și au medii de peste 9. Chiar și în condițiile astea, nimic nu e garantat. Deci pentru tine ar fi nevoie de o muncă colosală, deși posibil ca nici asta să nu fie suficient. Succes totuși.

| Dintrebare a răspuns:

Aproape nimic din ce inveti la liceu nu iti este util. Iar valoarea notelor este egala cu zero. Si nu pentru ca scoala nu ar fi importanta, ci pentru ca sistemul in care se face scoala este depasit iar informatia care este livrata este si ea expirata, invechita, inutila. Matematica e important sa stii daca vrei sa faci inginerie. Iar limba romana te ajuta sa scrii si sa vorbesti corect, ceea ce este important daca nu vrei sa fii un prostovan. Daca vrei sa dai la medicina, intereseaza-te daca se da examen de admitere si din ce materii. Te uiti care sunt cerintele si poti incepe pregatirea si de unul singur. Biologia e usoara, chimia nu prea. Dar daca te straduiesti, le poti invata.

| sierra1 a răspuns (pentru Dintrebare):

"Aproape nimic din ce inveti la liceu nu iti este util" - mde...

"valoarea notelor este egala cu zero" - iar mde...

"valoarea notelor este egala cu zero" - acu, chiar, pe bune?

| Dintrebare a răspuns (pentru sierra1):

Pe bune de tot. asta cred

| AnonimDedicat explică (pentru Dintrebare):

Deci sa ma apuc de invatat? De curiozitate cati ani ai sa imi dau seama daca ai "experienta" cu viata.

| Dintrebare a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Da, sa te apuci sa inveti disciplinele care iti sunt utile pentru universitate. Nu-i relevanta varsta dar daca pe tine te ajuta orientativ: 31 am

| sierra1 a răspuns (pentru Dintrebare):

E grav, extrem de grav dar tu nu-'i dati seama

| florin926481f a răspuns:

Ai vrut raspunsuri sincere: Nu ai nici o sansa.

| svenhassel13 a răspuns:

șanse infime, dar daca vrei ceva cu adevărat poti face orice