| damanda1 a întrebat:

am sunat de curand la o agentie de recrutare pentru muna uk dupa interviul telefonic in care am trecut testul de engleza mi sa cerut 140 lire pentru transport 100 lire semnarea contractului si 350 de lire chiria, (transportul il voi plati chiar soferului in ziua plecarii iar restul in Anglia la semnarea contractului)

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bun.Si acum care-i problema?

| AFR81 a răspuns:

Nu inteleg exact care este problema ta, doar banuiesc. O sa-ti spun cateva cuvinte, poate te vor ajuta. Sper ca te vor ajuta. Sper sa fi atins subiectul. Mare grija cu aceste oferte de munca in Anglia. Nu stiu cat de corecti sunt cei la care ai sunat tu. Nu garantez ca te vor ajuta, dar nu garantez nici ca te vor tepui. Depinde de noroc. Sunt oameni care muncesc de ani buni in Anglia pe bani multi si sunt altii, precum prietena mamei mele carora li s-au expus inainte de plecare diferite oferte si conditii de munca foarte avantajoase, iar cand au ajuns la fata locului totul a fost diferit (bineinteles, in sensul ca era mult mai rau) si au fost nevoiti, daca nu doreau sa continue, sa se descurce singuri si sa cheltuie bani din buzunarul lor pentru a se intoarce in tara. Prietenei mamei mele i s-a promis un loc de munca avantajos ca asistenta, i s-a spus ca se va ocupa decat cu actele si va lucra 8 ore pe zi cu un salariu destul de mare. A facut toate demersurile, a cheltuit 2000 de euro pentru acte si pentru plecare, iar cand a ajuns acolo a fost cazata intr-un ghetou si pusa sa ingrijeasca nebuni intr-un ospiciu (ii stergea la..., le dadea de mancare cu lingura, etc, etc). Dupa ce a spus ca vrea sa renunte, cei de la firma care au angajat-o s-au dezis de ea, astfel ca a fost nevoita sa se descurce singura printre straini. De abia de abia a ajuns acasa. In fine, ideea e ca ar trebui sa te interesezi foarte bine daca acea agentie este una de incredere.