| Tweedie a întrebat:

Anul viitor trebuie sa meg la liceu.

La ce profil imi recomandati sa merg? Nu m-am decis inca si as vrea sa va cer voua parerea.

Nu am obiecte favorite, si nici nefavorite.

Si la ce liceu sa merg ( Suceava sau Siret ), PS: Vreau si numele liceului daca se poate. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti doresti sa ajungi medic si stii bine ca vrei asta, mergi pe real, pe stiintele naturii.
In clasa a noua vei avea 4 ore de mate, 4 de romana, 3 de fizica, doua de chimie si doua de biologie.
Poate ti se pare mult, dar e mai bine decat sa te trezesti la filologie in clasa a a XII-a facand meditatii la 3 materii in afara de materiile pentru bacalaureat.
Sa te trezesti ca ai luat note bune la bac, dar la admitere ai facut varza si nu stii ce sa faci in continuare.
Sau sa te trezesti ca ai luat note mediocre si la bac si la admitere.
In plus, daca in clasa a XI-a ti se schimba planurile si vrei sa mergi pe mate-info, poti face asta. Vei avea timp sa recuperezi la info. In schimb daca la filo ti se schimba planurile si vrei sa mergi pe info... naspa.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-ne despre tine. Cum crezi ca iti poate face cineva o recomandare personalizata daca nu stie absolut nimic despre tine si despre competentele tale?

| Tweedie explică (pentru anonim_4396):

Sa zicem ca imi place romana mai mult decat matematica si in viitor as dori sa ajung doctor.

| Tweedie explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult!
Un liceu mai bun care ar fi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tweedie):

Nu cunosc liceele din orasul tau. Cel mai bine e sa vorbesti cu profesorii si sa ii intrebi care e cel mai bun.

| Tweedie explică (pentru anonim_4396):

Ok, iti multumesc mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tweedie):

Daca iti doresti sa ajungi medic si stii bine ca vrei asta, mergi pe real, pe stiintele naturii.
In clasa a noua vei avea 4 ore de mate, 4 de romana, 3 de fizica, doua de chimie si doua de biologie.
Poate ti se pare mult, dar e mai bine decat sa te trezesti la filologie in clasa a a XII-a facand meditatii la 3 materii in afara de materiile pentru bacalaureat.
Sa te trezesti ca ai luat note bune la bac, dar la admitere ai facut varza si nu stii ce sa faci in continuare.
Sau sa te trezesti ca ai luat note mediocre si la bac si la admitere.
In plus, daca in clasa a XI-a ti se schimba planurile si vrei sa mergi pe mate-info, poti face asta. Vei avea timp sa recuperezi la info. In schimb daca la filo ti se schimba planurile si vrei sa mergi pe info... naspa.