| CopilNefericit a întrebat:

As dori sa stiu cum pot sa ajung un ofiter de politie, unde si care este diferenta dintre un ofiţer cu funcţie comandă si unu fara functie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa liceul cu bacalaureat trebuie sa fii admis si sa termini facultatea de politie din cadrul Academiei de politie Bucuresti.
Diferenta este ce se spune, cel care are functie de comanda, indiferent de care (sef birou, sef serviciu, sef de politie, etc) ii comanda pe cei care au functie de executie in cazul formatiunilor respective.
Comandantii au si salarii mai mari decat cei cu functii de executie.

| CopilNefericit explică (pentru Ioandelasal):

La Campina pot devenii ofiter de politie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CopilNefericit):

Nu. La Campina este doar o scoala de agenti de politie (subofiteri).
Ofiter poti deveni doar daca urmezi facultatea de politie din cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti.

| CopilNefericit explică (pentru Ioandelasal):

Poti sa-mi zici te rog cam ce salariu ar avea un subofiter al politiei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CopilNefericit):

Nu stiu salariile din politie. Intereseaza-te la un agent de politie.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

N-am avut tangenta dar cred ca este o profesie medie, atat ca salarizare, cat si ca munca. Sigur ca uneori este mai grea, alteori mai usoara in functie de situatii si evenimente.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Nu cred ca este mai greu, dar n-am termeni de comparatie, n-am fost nici politist de circulatie si nici soldat profesionist.