Întrebare recomandată | deea1818 a întrebat:

As dori sa va cer cateva sfaturi privind alegerea Facultatii de Arhitectura. Sunt eleva in clasa a X-a si imi doresc sa ma pregatesc individual. Ce trebuie sa desenez si de unde trebuie sa ma documentez pentru a avea o baza in ceea ce priveste arhitectura? Pot avea sanse daca nu fac momentan meditatii? Cate tipuri de arhitecti exista si prin ce se diferentiaza specializarea lor? Cum si ce trebuie sa exersez pentru a sti ca pot reusi?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Anilesse a răspuns:

Bună. Ar fi fost bine, să te duci la un liceu de specialitate, artă, cu profil de arhitectură. Pentru ca acolo inveţi tot ce ai nevoie, pentru a da mai departe la facultate. Dar daca chiar vrei ca pe viitor să faci asta, nu e târziu sa te muti la un liceu de artă. Revenind, arhitectura nu se bazează doar pe desen, ci si pe matematică. Deci trebuie sa ai habarn si de matematică. In mare, arhitectura e de 2 tipuri.
1.Arhitectura unde proiectezi (construiesti) case, blocuri, poduri. (Arhitect proiectant)
2.Arhitectura de interior (Design de interior) unde amenajezi clădirea in intorior şi desenezi obiecte de mobilier ( tot ce tine de obiectele ce se află intr-o casă).
Ar fi bine sa iei totuşi, meditaţii de la un profesor. Dar dacă totuşi vrei sa te pregăteşti singură uite câteva site-uri cu chestii, de care trebuie sa ai putin habarn.
1. http://ro.wikipedia.org/wiki/Stil_arhitectural
2. http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_arhitecturii
3. http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhitectur%C4%83
Şi trebuie sa exersezi desenul cu constructia caselor, si cel ambiental. Trebuie, normal, sa stii si ce e arhitectura, stilurile. etc. Si ai nevoie de multă creativitat si originalitate.
Şi va fi nevoie să şti să faci si. case in miniatură. Din chibrite, lemn, carton si multe alte materiale.Eh, cam astea sunt toate informaţiile pe care pot să ti le ofer, sper că am fost de ajutor şi. multă baftă.

| deea1818 explică (pentru Anilesse):

Multumesc mult pentru raspuns, mi - a fost de mare ajutor! happy

1 răspuns: