| Alex9998 a întrebat:

Salut TPU. As vrea sa iau o decizie foarte importanta in viata mea.

Am 16 ani, sunt clasa a 10a la mate info (ceea ce deja ma streseaza destul) si ma gandeam ce job as vrea sa am pe viitor.
Dupa ce m-am gandit mai mult a inceput sa imi placa meseria de electrician.
Am realizat ca, aceasta fiind o meserie, nu ai nevoie nici de mate info, nici de facultate, doar de experienta si cunostinte in domeniu.

De aceea mi-a venit o idee: Sa ma las de liceu pentru a deveni ucenic de electrician / pentru a urma un curs de electrician?
Am foarte multa incredere in mine ca ma pot descurca si fara bac.
Experienta e mai importanta decat o foaie. (Dar din pacate prea multi angajatori valoreaza foaia mai mult decat experienta)

Iar pentru cei care se gandesc: De ce nu te muti la un liceu tehnologic unde sa te invete sa devii electrician, sa stii ca nu am o problema cu asta, desi imi doresc foarte mult sa iau un job si sa acumulez experienta si bani deoarece vreau sa imi incep cariera si viata de adult mai repede.

(btw stau in Bucuresti si singurul liceu pe profil energetic pe care l-am gasit este colegiul tehnic energetic Sus, unde ma gandeam sa ma si mut dupa ce termin a 10a)

De aceea va cer sfatul vostru. Sper sa aflu lucruri noi de la voi

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ziua de azi, nu te angajeaza nimeni fara liceu ca electrician, doar ca muncitor necalificat la carat cu carca, sapat, facut santuri samd.

Sfatul meu este sa iti termini liceul, ca sa ai o sansa sa te poti angaja pe viitor, intr-un job decent, chiar daca nu ai calificari inalte, fiindca fara BAC in ziua de azi, esti catalogat ca un om incapabil pe care nu se poate conta, daca nici macar un liceu nu a fost capabil sa termine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai face cea mai mare prostie să renunți la liceu. Lipsa diplomei ade bac o să te urmărească toată viața. Și totuși nu e chiar doar o foaie... E minima dovada că ești capabil sa înveți 3 lucruri.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa continui studiile pana la capat, nu se ta lasi de liceu.Crede-ma ca nu te incurca cu absolut nimic inca cativa ani, ca abia apoi sa iti urmezi planul de deveni ucenic.Insa sa ramai faca liceu terminat si bac te poate incurca cum nici nu-ti imaginezi.E o plasa de siguranta pe care e intelept s-o ai, nu stii de unde sare oportunitatea pentru un post bun care necesita chestiile astea (care intr-adevar, nu demonstreaza mare lucru), deci de ce te-ai sabota singur, spre deosebire de restul care au studiile terminate? Succes.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Ar fi o MARE greseala sa renunti la liceu.Gandeste-te asta ai liceu si bac ai siguranta ca te poti angaja oricand. Poate tie iti place ideea de a fi electrician, dar gandeste-te si in varianta in care se intampla ceva neprevazut si nu poti activa in meseria asta, ce o sa faci dupa daca n-ai liceu terminat si automat nici bacul da? Nu poti faci nimic.In 2024 pana si sa fii spalator de wc trebuie sa ai un bac, asa ca te sfatuiesc sa iei bacu si dupa sa te faci ce vrea muschiu tau.