| Oanaeu56 a întrebat:

ca sa devin programator c++/java, la ce facultate imi recomandati sa merg?
Datii daca se poate detalii adica voi face doar c++/java sau mai fac si matematica?
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| BBJHHRUGs a răspuns:

Nu iti trebuie musai facultate, poti urma cursuri independent fara sa depinzi de vreo institutie sau altceva, dar trebuie' sa stii fluent engleza si sa fii as in mate, la politehnica te poti in scrie la automatica si calculatoare unde poti studia si ansambler, dar nu iti recomand daca tii neaparat faculate du-te in afara unde universitatile sunt acreditate pe deplin si diplomele recunoscute la nivel international.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BBJHHRUGs):

Si politehnica e recunoscuta international happy

si la o facultate de genul poli ai marele avantaj ca nu platesti impozit

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Facultatea de Automatica si calculatoare.
Te vei satura de C++ si de matematica. Multa matematica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand facultatea nu te specializeaza in niciun limbaj. Nu cauta facultate de unde sa iei programator in X limbaj. Facultatea te invata sa gandesti ca un programator, te invata bazele programarii, limbajul in care te specializezi tine de tine si de munca ta individuala.

Si nu nu ai sa faci doar c++ sau java. Ai sa faci diverse obiecte care de pregatesc in meseria de programator. Ai sa faci matematica, logica matematica, fizica si electrotehnica (daca dai la Automatica si Calculatoare) ai sa inveti paradigme de programare si conceptele OOP, ai sa faci elemente de grafica 3D si asa mai departe. Un programator bun poate sa lucreze in orice limbaj intr un final.

In al doilea rand programare fara matematica nu ai sa intalnesti nicaieri.

Răspuns utilizator avertizat
| OnuOnulică a răspuns:

Dar nu iti trebuie neaparata facultate.

| AngusV a răspuns:

Nu prea ai cum sa scapi de matematica daca vrei sa faci programare. Nu exista programator fara notiuni de matematica. Poate doar programatori de genul "aplic algoritmi pe care nu-i inteleg pentru ca asa scrie intr-o carte pe care am citit-o", pe la facultatile private care oricum nu sunt foarte bune.

Nu stiu cum e la Univesitatea de Matematica - sectia Informatica. La Automatica si Calculatoare faci C, C++, C#, Java, MatLab si diverse (in functie de sectie - CTI sau IS). O sa te lovesti si de fizica si destula matematica dar o sa-ti prinda bine.

Nu te gandi acum ca daca faci sau nu faci un limbaj de programare la facultate inseamna ca o sa inveti/nu o sa inveti ceva. 95% se bazeaza pe ce faci tu acasa. Diploma este doar un bullshit sa-l fluturi in fata angajatorilor. Nu o sa-ti serveasca nimeni materia pe farfurie si nu o sa stea nimeni sa-ti raspunda la toate intrebarile tale. La facultate te duci cel mult sa le arati ca stii si ca poti sa inveti ce-ti dau ei.