| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Ce joburi pentru a lucra de acasa conectata la internet mai cunoasteti? Am aplicat la Teleperformance acum doua saptamani si un raspuns venit de la ei au prea multe solicitari si inca nu mi-a venit randul. Azi, de la alta aplicare job de acu cateva zile, am mai avut un interviu pe care l-am picat din cauza vitezei de la internet crying... pe care o doreau peste 15 Mbps din cauza ca programul lor se blocheaza sub 15. Doresc joburi bilinguale romana - engleza, daca aveti recomandati fie si din Romania sau oriunde din lume, numai sa fie ceva sigur. Multumesc anticipat!

20 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Stai la tara sau de ce ai viteza asa mica? Aia se rezolva cu un abonament mai scump. Poti lucra pe call center in engleza de exemplu, Sykes angajaeaza tot timpul.

| Yuoia a răspuns (pentru Wr3nch):

Sta in Grecia daca imi amintesc bine.

| MihaelaDart explică (pentru Wr3nch):

La sat in Grecia. Abonamentul este de 25 Mbps la 20 euro, desi din cauza lucrarilor la antene de vreo 3 zile am avut internet foarte prost. Sotul meu cand a inceput munca tot la Teleperformance si cand i-au testat viteza internetului i-a iesit 17 Mbps si eu azi la jumatate, sa mor de ciuda... As preferat sa fie si pe limba romana, bilingual, mai ales ca engleza mea nu-i una prea excelenta. Ma voi uita si pe site-ul lor ce joburi ofera.
Interviul de azi era pentru suport call-center la booking.

| MihaelaDart explică (pentru Yuoia):

Asa este, la sat locuiesc, unde nu avem fibra optica asa cum exista in orasele mari.

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaelaDart):

Deh mama, ti-o trebuit Grecia, sufera
in Romania cu 11 euro ai 1000mbps, si acum vor sa bage 10mii de mbps
iar mie imi e prea lene sa imi upgradez 100mbps big grin

| MihaelaDart explică (pentru Brizbriz):

Daca te-ai fi abtinut la faza "ti-a trebuit Grecia"... uite ca mi-o trebuit, mi-a trebuit pentru ca mi-a devenit a doua casa pentru mine, aici intemeindu-mi familia. Sincer vrei sa ajuti bun, nu vrei si ai chef de mistocareala, treci la categoria Amuzament, sincer nu-mi este de folos comparatia adusa.

| NLS a răspuns (pentru Brizbriz):

Degeaba are un element din lant viteza buna, conteaza toti factorii.
Eu am 1000 mbps in Germania, si tot imi merge EXTREM de prost cand lucrez de acasa, datorita faptului ca trebuie sa ne conectam la serverul firmei prin VPN... Circa 650 persoane concomitent.
Test de viteza pe calculatorul personal, 960 mbps... Si cu vreo 100 mai putin pe laptopul de munca.
Ca sa creez un simplu folder imi ia 10-12 secunde... De 10 ori mai mult decat cand sunt la firma.

| MihaelaDart explică (pentru NLS):

Asa cum este internetul imi merge excelent, desi mi-a explicat fata de la interviu ca ma poate angaja fara nici o problema. Problema este ca dupa ce imi vor trimite computerele acasa, programul lor in afara Europei se blocheaza mai ales cand lucrezi fie pe e-mail ori esti conectata online cu clientii, de aceea mi-au cerut peste 15 mbps sa am viteza. Ea, locuind la Atena, in orasele mari exista fibra obtica, la noi, la tara, nu avem asa ceva, doar pe cablu/router wifi avem. Si nici nu am de gand sa ma mut la oras in chirie, aici avand casa noastra. Mi-a recomandat un booster sa cumpar ori vorba sotului sa contactam compania de telefonie si internet sa schimbam la viteza de 50 mbps.

| NLS a răspuns (pentru MihaelaDart):

Un abonament cu banda mai larga ar fi solutia eficienta, zic eu.
Chiar daca iesi mai scump pe termen lung.
Solutii tehnice exista, chiar si acolo unde nu ai net deloc (net prin satelit, Skynet. ).
Totul e sa iti iasa cu angajarea, daca spui ca nu stapanesti engleza la perfectie.
Succes!

| Brizbriz a răspuns (pentru NLS):

"datorita faptului ca trebuie sa ne conectam la serverul firmei prin VPN"
nop, nu e din cauza aia, ci din cauza ca firma ta nu isi scoate capul adanc bagat pana sus unde soarele nu patrunde si nu cumpara echipamente mai performante si banda mai mare de net

la mine, cand a inceput pandemia, au marit de 3 ori banda, pentru ca toti ne-am dus acasa si am inceput sa abuzam vpn-ul

insa, ca raspuns, ai absoluta dreptate, depinde cata banda ai tu, cata banda are ala la care te connectezi SIIIII cat de buna e conexiunea intre voi, niciodata nu o sa fie connexiune la fel de buna intre Romania si Brazilia (de ex.) cum e connexiunea metropolitana, daca ma connectez din Bucuresti in Bucuresti

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaelaDart):

"acum 2 ore | MihaelaDart explică (pentru Brizbriz):
Daca te-ai fi abtinut la faza "ti-a trebuit Grecia"..."
nu stii de gluma tongue
ma rog, si tonul meu a fost prea serios sa iti dai seama ca e gluma... scuze

| MihaelaDart explică (pentru NLS):

A sunat sotul meu la compania de internet si nu pot oferi cei 50 mbps doar daca mai corupem un vecin din zona sa intre in retea, cat nici booster nu ofera. Astfel ca vom lasa compania asta pe care o avem, de ea suntem multumiti, mai facem un contract la alta firma care ofera mai multi mbps si booster... vom ajunge ceva mai mult la costuri, dar macar si sper sa mai reincerc la aceasta firma la care am aplicat si avut interviul azi.
Multumesc mult.

| MihaelaDart explică (pentru NLS):

Engleza am stricat-o cand am inceput sa invat limba germana... pe vremea cand am fost vreo 4 ani la nemti. De 3 ani de cand suntem reintorsi iar in Grecia am incercat sa uit germana pentru a-mi excela de a invata/reaminti engleza, desi inca am minusuri si nu sunt stapana inca pe ea.

| MihaelaDart explică (pentru Brizbriz):

Sunt acrita de expresia asta, mi s-a spus de multe ori si numai gluma nu mi se pare, dar fie... nu toti suntem buni cand glumim, nu toti se exprima corect. Iti accept scuzele de rigoare. Totul conteaza pe ce ton se citeste mesajul fiecaruia. happy

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da, asa e, o gluma trebuie sa fie clara, daca nu e destul de clara e o insulta sad

| Frank51 a răspuns:

Majorel, cgs, si 90% din companiile IT(endava, ibm, Siemens, etc)

| haileewatson a răspuns:

Intra pe site-urile de job-uri si cauta "remote".

| MihaelaDart explică (pentru haileewatson):

Asta am facut pana acum, desi am considerat ca gasesc printre membrii TPU care au lucrat sau au aplicat la astfel de companii. Consider ca de asta este acest site, sa ne ajutam cu sfaturi si recomandari.

| haileewatson a răspuns (pentru MihaelaDart):

Pai asta trebuie facut. Toate industriile si companiile au job-uri remote, fie ca e vorba de IT, marketing, sales, HR, Automotive, telecom, social media, etc. trebuie sa cauti fix chestia asta. Recomand Linkedin Jobs, desi poti gasi si pe google, glassdoor, indeed.

| Viorica-Nicoleta_Andreiana_1978 a răspuns:

Majorel monique78ro@yahoo.fr