| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi iau un job, mi-am facut un CV, am aplicat la multe joburi, dar pur si simplu nu primesc nici un raspuns de chemare la un interviu, doar. primesc foarte putine mesaje, gen Cv-ul tau a fost vizualizat. Poate din cauza faptului ca nu am experienţă?

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie sa aplici CV + scrisoare de intentie, astfel firmele vor fi mai atrase de ceea ce doresti si vei primi la sigur mesaje. Fara scrisoarea de intentie si doar CV-ul foarte putine sanse de reusita.

| CataC a răspuns:

Salut
Daca nu spune ca CV a fost vizualizat, nu au ajuns la tine, nici macar nu ti-au vazut CV, au gasit persoana potrivita in CV precedente.
Ca sa-ti maresti sansele incearca varianta premium de CV, sa apari primul, vor vedea ca esti implicat.
In plus, aplica doar la joburi pentru care ndeplinesti cerintele. Daca cere experienta si n-ai, nu aplica, oricum nu te cheama la interviu.
Trebuie sa gandesti realist, sa iei un job pe masura pregatirii si experientei tale, slabe sanse ca primul job sa fie jobul de vis.
Dar dupa 1-3 ani aci deja ai o experienta si poti tinti mai sus.
Bafta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depide acu si ce calificari ai si la ce joburi aplici. poate nu te potrivesti pe niciun post la care ai aplicat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca aplici cumva pe ejobs sau bestjobs mai bine o lasi moarta. Nu am auzit, in ultimii 3-4 ani, prea multi care sa spuna ca si-au gasit de munca prin intermediul porcariilor alea de site-uri.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Firmele mari recruteaza 90% din personal de pe site urile astea care le numesti tu porcarii, dar aici vorbim de joburi cu calificari superioare nu muncitor pe santier sau sofer pe la nu stiu ce firma.

| alinhent a răspuns (pentru suntserios):

Este adevarat ce spui o cunoastinta destul de apropiata a fost chemata la interviu de pe bestjobs de catre Continental Contitech ca economist, dar intr-adevar pretentiile au fost mari priviind studiile superioare necesare pentru a fi angajata!

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai sa razi, prin intermediul lor se recruteaza inclusiv mana de lucru de genul celei specificate de tine. Dar este bine, le stii pe toate, e clar ca nu mai ai nevoie de alte explicatii. Vezi ca ti-a spus cineva mai jos varianta ceva mai buna: printezi o mana de CV-uri, te imbraci frumos, de preferinta inainte de speli cu sapun, si te duci pe la ceva firme a caror lista ai facut-o inainte. Prezentarea directa bate, din toate punctele de vedere, incercarile intelectualilor de a se angaja prin ejobs si bestjobs.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aplicare la joburi online e si oarecum direct proportionala cu jobul pentru care aplici. Probabil ca sunt si muncitori pe santier care aplica online, dar majoritatea aud din vorba in vorba / citesc prin anunturi si se duc direct la anagajator asa cum ziceai tu.

Pe cand sa zicem un angajat in IT, sau in domeniul bancar, telecomunicatii nu va face niciodata ce zici tu. 99% vor aplica pe o platforma online.

Si sa ne gandim putin, eu ca angajator sunt ditamai firma cu 200 angajati, si scot 2-3 posturi libere, primesc si 300 CV. toate aceste CV uri trec printr un proces de filtrare online, daca vine unul cu un CV la poarta firmei crezi ca sta cineva din conducere sa vb cu el? Nu sta iti zic eu, i se preia CV de domnisoarele de la HR si se uita pe undeva ca le e mai usor sa le foloseasca pe cele online. Asa ca faza cu impresia pica din prima, ca nu o sa stea niciun angajator sa piarda timpul cu Gigi care vine cu cv in mana cand el are de condus 200 oameni.

Bine acum noi vb de posturile in masa nu de posturi de directori de multinationale sau mai stiu eu ce manageri samd.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Eu nu am spus ca va sta cineva de vorba cu el la poarta firmei. Dar prezentarea directa aduce, in cazul unora, puncte in plus. Teoretic, mie mi-ar spune "bai, uite unul care chiar vrea sa munceasca si a mai si venit sa ma anunte asta". Sa stai acasa si sa dai click-uri, recunoaste, este mult mai comod happy

| sti11ness a răspuns:

Ce ar fi daca ai da o raita prin oras? Te imbraci decent, sa fi curat, aranjat, cu CV-ul la tine. Pui ochii pe o firma, iti iei inima in dinti si INTRI. Intrebi politicos daca proprietarul e acolo si ceri sa vorbesti cu el. Iti ceri scuze pentru deranj dar, cu respect, ii spui ca ti-ai dori sa lucrezi acolo si daca are un loc liber sa te contacteze. In discutie mai arunci si tu cate o floricica de genul : "ce frumos ati amenajat" sau "am vazut clientii iesind multumiti"... etc. Ideea e sa CAUTI. Dar nu pe net sau prin telefon. trebuie sa arati patronului sau directorului ca esti o persoana activa. Nu una care lucreaza cu intermediari. Daca esti respectuos nu ai nimic de pierdut. In caz ca dai peste oameni dificili sau rautaciosi, cere-ti scuzer pentru deranj si iesi politicos. Repet, nu iti cauta de lucru pe net sau prin ziare, unde are acces toata lumea. Sper ca ti-am putut fi de folos.

| suntserios a răspuns (pentru sti11ness):

Un job serios nu se obtine cersind din usa in usa, asa se obtin joburile de vanzator sau chelner.

| sti11ness a răspuns (pentru suntserios):

Un job serios in ziua de azi e greu de gasit. si aici nu e vorba de cersit. E vorba de tupeu, de implicare de a te remarca. Tu ai angaja unul care sta pe net toata ziua si trimite CV-uri sau unul care bate Kilometrii in cautarea unui job?

| rararararara a răspuns:

Sau poate din cauza ca nu vor sa te primeasca