| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa invat limba Italiana intr-o luna cam asa? sa pot colabora cu profesorii si colegii de acolo! si sa imi dati un exemplu ce se face la matematica in Italia pe a 9 a. care ati mai fost si stiti ce v-a dat. mersi dau funda.

10 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Daca vrei carti de gramatica italiana iti dau eu in format electronic.
Ar fi bine sa-ti cumperi totusi un ghid turistic. e foarte bun pentru inceput...

| alexstb a răspuns (pentru stpu):

Aha da-mi id tau si vb p mess sau baga-l u alex.dj45

| CosminTheWin a răspuns:

Cumperi un pachet cu CD si carte de la Alexandria, Diverta etc. Am invatat super asa, pentru ca manualul vine in ajutorul CD.Inveti usor si te distrezi.

Funda te rog.

| alexstb a răspuns (pentru CosminTheWin):

Ai fost in Italia? daca da da id tau

| madaaa_9681 a răspuns:

Hei,te duci la scoala in clasa a 9a in Italia anul asta?

| alexstb a răspuns (pentru madaaa_9681):

Da

| madaaa_9681 a răspuns (pentru alexstb):

Super si ce liceu ai ales?

| madaaa_9681 a răspuns (pentru alexstb):

Pentru ca si eu ma duc.

| alexstb a răspuns (pentru madaaa_9681):

Mai bine da-mi id tau sau ia-l tu pe al meu alex.dj45 si o sa vorbim mai bine p messwinking te asteătwinking bft

| alessandro92 a răspuns:

Eu am terminat anul asta liceul in Italia cu 100/100 la examenul de maturitate, in consecinta cunosc f. bine sistemul de invatamant de aici. Nu exista cursuri care sa te invete italiana intr-o luna, o vei invata la scoala fara probleme si multe licee ofera posibilitatea strainilor sa faca cursuri de italiana, pe langa faptul ca in primul an esti tratat intr-un regim special, fiind strain nou-ajuns. Matematica difera enorm de mult in functie de profilul liceului (clasic, lingvistic, stiintific, liceu tehnic - sunt.f multe tipuri, artistic, profesional etc.). Liceul in Italia dureaza 5 ani si se studiaza de luni pana sambata, cu exceptia unora profesionala sau artistice... In Italia regulile sunt stricte, trebuie sa inveti, absentele si intarzierile trebuie justificate si atarna greu in curriculumul elevului si scoala este mult mai serioasa decat in Romania (cel putin in nordul Italiei, in sud e ca la noi). Daca vrei alte informatii trimite-mi un mesaj privat.