| lora3u a întrebat:

Din toamna, incep facultatea. As avea nevoie de bani ( pentru ca e jenant ca la 19 ani sa iti plateasca parintii facultatea ). Liceul hai ca a mai mers, dar la facultate, deja e cazul sa ma descurc singura, avand in vedere ca medicina e o facultate foarte costisitoare. Mi-ar placea vara viitoare sa lucrez, in strainatate. Stiti cumva cum as putea? Am auzit de niste programe pentru studenti. Ati participat la vreo unul? Ati fost pana acum in strainatate sa lucrati? Cum a fost prima experienta? Vara asta imi termin examele (bacul, admiterea la facultate, si cel de la scoala auto ), iar vara viitoare chiar vreau sa plec in strainatate pe perioada vacantei, pentru un job. Daca puteti sa imi spuneti ce trebuie sa fac, si cum a fost experienta voastra... sa imi povestiti, sa imi dati cateva detalii. Va multumesc si va doresc o zi faina!

Răspuns Câştigător
| summer12 a răspuns:

Work & travel cer o taxa destul de mare. eu mi-am dorit mereu sa lucrez pe un vas de croaziera, dar nu prea am gasit companii care sa ia studenti fara experienta.asta e. daca nu gasesti, lucreaza in tara. poate gasesti ceva part time desi cam greu si prost platit.

4 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Work&travel in SUA sau intr-o tara din Europa, din cate stiu...eu nu am plecat cu ei, dar am auzit ca e chiar fain, cel putin in SUA.

| summer12 a răspuns:

Daca gasesti ceva sa imi spui si mie big grin pleci singura? iti admir decizia. eu sunt pe banii parintilor la facultate, ma simt si eu vinovata dar nici de lucru nu prea gasesc si nici timp nu am.

| summer12 a răspuns:

Gandesti bine. as vrea sa fiu si eu la fel de puternica, dar am unele temeri si retineri.probabil pentru ca sunt mai timida in anumite situatii.
succes

| lora3u explică:

Habar n-am daca plec singura sau nu. Ideea e ca plec! sigur! E jenant de tot sa stau pe banii parintilor sa-mi plateasca facultatea! Nu-i vorba de curaj, ca am, am mai facut eu chestii "pentru prima data" si nu au fost probleme! La urma urmei, trebuie sa incep sa imi iau viata in maini, ca nu o sa fie parintii de fiecare data sa ma tina de mana...big grin