| Ionut_Alin_1995_CokF a întrebat:

Este Kinetoterapia o meserie de viitor? se plateste bine?

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că această meserie nu e întocmai de viitor, sau cel puţin eu nu o privesc ca pe o proprie oportunitate. Important este să faci ceea ce-ţi place ţie.

Numai bine!

| pietrean a răspuns:

Da si nu!
DA,in cazul in care,practici aceasta meserie,intr-un oras cu potential financiar,unde parintii pot financiar sa ajute copii cu probleme medicale,sau adultii(care de fapt sunt pensionari de boala)isi pot permite sa plateasca un kinoterapeut,pentru a rezolva cat de cat problemele medicale.
NU,in satele,comunele,orasele sarace,care sunt mult mai multe in tara noastra si unde de fapt sunt cei mai multi cu probleme medicale.
Nu mai vorbesc,de salariat la "stat"(policlinici,aziluri pentru batrani,case pentru copii),unde salariile sunt cum sunt. Daca te intereseaza doar daca "se plateste bine", nu te sfatuiesc,deoarece in meseria asta(ca si la medici, profesori, educatori, preoti)trebuie sa ai chemare, dedicatie si nu sa o faci "dupa cati bani primesti"!

| ElenaSA a răspuns:

Depinde ce faci dupa ce termeni. Daca te angajezi la un centru medical de renume, poate ca e o meserie buna.Meseria de viitor e aceea care-ti place.