| Sadop a întrebat:

O meserie buna si de viitor?
Funda happy!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Meserii în domeniul stiintei computerelor - IT

Programatorul
În mod natural, programatorul... programeaza. Ce? De la simple aplicatii care, de exemplu, transforma gradele Celsius în grade Kelvin, pâna la un sistem de operare ori jocuri complexe. Exista doua mari categorii în care îi putem încadra pe programatori: programatorii de aplicatii - care scriu programe cu care utilizatorii vor interactiona direct, ca de exemplu Microsoft Word si programatorii de sisteme, care scriu programe ce ruleaza "în spatele scenei", cum este, de exemplu, softul ce directioneaza traficul de date prin Internet.

Inginerul software
Acesta este persoana prezenta în toate nivelurile dezvoltarii unei aplicatii, de la proiectare la implementarea pe computerul unui client. Este, deci, mai mult decât un simplu programator.

Analistul de sistem
Este persoana care ia decizii privind oportunitatea introducerii, modernizarii ori înlocuirii unui sistem, ca, de exemplu, sistemul de plata electronica a impozitelor. Acesta trebuie sa tina cont de costul implementarii unui nou sistem, de cele cu pregatirea celor ce vor gestiona sistemul samd. Adesea analistii de sistem sunt implicati si în activitatea de programare a softului.

Administratorul de sistem
Este persoana responsabila pentru functionarea unor sisteme, odata implementate. Raspunde de mentenanta sistemului si ia decizii specifice analistului de sistem. Atunci când face acest lucru, se numeste manager IT.

Administratorul de retea
Este persoana responsabila pentru mentinerea în stare de functionare a unei retele de computere si pentru implementarea unor eventuale ajustari, cum ar fi, de exemplu, introducerea unui nou computer în retea.

Cercetatorul
Cercetatorul în domeniul IT este persoana care este implicata în dezvoltarea domeniului IT, cum ar fi gasirea unor algoritmi mai buni decât cei ai Google pentru furnizarea de rezultate relevante la cautarile utilizatorilor unui motor de cautare. Cercetarea se face la nivelul universitatilor de profil, de regula cu fonduri mici. La nivelul marilor companii IT sunt destinate pentru cercetare fonduri foarte mari. De exemplu, Microsoft aloca anual peste 5 miliarde de dolari.

Directorul Executiv pentru tehnologia informatiei
În limba engleza i se spune CIO - Chief Information Officer - si este persoana care conduce departamentul IT într-o companie, stabileste politica si strategia companiei în domeniul tehnologiei informatiei, având, de regula, pregatire atât din domeniul computerelor, cât si din cel al afacerilor.

3 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Funcția lui Băsescu!
O zi bună să ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politist spagarlaughing

| 1aprilie a răspuns:

Programator IT