| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Idei de afacere care să producă mult profit pe luna (specificați și cât), cu angajați puțini, fara multă bătaie de cap și care să aibă succes?
Detaliați mai multe, câți bani îți trebuie pentru acea afacere, in cat timp se ameliorează investitia, cat produce lunar și anual, tips-uri.
Eu m-aș fi gândit la energie solară.
Voi ce ziceți? Aș avea următoarele întrebări:
1. Este ceva profitabil, de viitor?
2. Angajații nu trebuie foarte multi, adică doar întreținere, nu?
3. Panourile au devenit mult mai eficiente în ziua de azi datorita tehnologiei?
4. Cel mai probabil prețul energiei va creste in viitor. Pentru că...
5. Produce pe tot anul adică și iarna?
6. Nu trebuie munca fizica de către owner, adică le pune și merg ele singure corect?
7. In mare parte pe unde s-ar pune aceste panouri solare daca ar fi mai multe?
Pe blocuri, câmpuri, case, câmpii, apa?
8. Cu cât se vinde un kw/h de curent și cât costă în prezent, va mai creste prețul la energie in viitor?
9. In ce consta mentenanță la ele anual și cât costă?
10. Care este durata de viață a unui panou fotovoltaic?
Voi cu cât ziceți că va crește?
11. Va muri vreodată acest business?
Adică să dea faliment
12. Ele produc și când nu este soare?
Adică soarele este în nori.
Cele mai importante întrebări după mine:
Cat ar trebui sa investesc in energie solară pentru a avea un profit lunar de:
- 1 milion euro
- 5 milioane euro
- 10 milioane euro
- 15 milioane euro
- 20 milioane euro
- 25 milioane euro
- 30 milioane euro
- 35 milioane euro
- 50 milioane euro
Daca as învesti 1.200.000 euro cat as produce profit lunar și anual?
Cat produc panourile solare profit in fiecare sezon : iarna, primăvară, vadă, toamna.
Dați exemple sa zic că vara produc 50k luna, iarna 25 ca sa vad cam cum fluctuează.
Exemplele sa fie bazate pe profitul lunar de mai sus (1 mil, 5mil... 50 mil) și în cele din urmă 1.200.000 cat am zis că aș vrea sa investesc.
Dau funda celui mai bun răspuns care îmi răspunde la tot detaliat.
Și sunt convins că această întrebare cu răspunsurile corespunzătoare va ajuta și alta lume interesată de asta.
Mersi

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

E greu de spus cat sa investesti pentru anume profit.

1 - E de viitor ca lumea va avea nevoie mereu de energie. Deci afacerea asta nu moare vreodata.

2 - Depinde de marimea firmei cati angajati ai nevoie, sa monteze panouri, sa le depaneze, plus instalatia aferenta. Deci ai sa ai si montori si service. Ai nevoie de angajati destui daca firma e mai mare.

3 - Au devenit panourile mai eficiente din cauza tehnologiei.

4 - Normal ca pretul energiei va creste, suntem din ce in ce mai multi pe aceleasi resurse, mai ales daca industria va fi mai mare, va consuma mai mult desi oferta de energie e cam aceiasi.

5 - Panoul produce energie si iarna si oricand, produce si fara soare, depinde de pe ce frecventa de lumina e setat.

6 - Ele merg singure, ownerul nu face decat poate sa le stearga de praf pe panouri.

7 - Ele se pun peste tot unde poti pune pe proprietatea ownerului.
Iar pe ape, campii, depinde de ce permite legea, ale cui is terenurile alea, etc.

8 - Acum 1 Kw costa acum 0, 8 lei cu tot cu tva daca consumi pana in 255 Kw/lunar parca, daca sari, parca e 1, 3 dar asta plafonat, insa ar putea sa fie si mai mult daca nu ar fi plafonat, va mai creste pretul in viior, am zis la punctul 4.

9 - Nu se stie cat costa mentenanta pe an, depinde de multi factori, tip panou, nr panouri, putere, consum, loc montaj, conditii de mediu, inaltime, distanta fata de firma.

10 - Durata de viata a unui panou e cam intre 20 si 25 de ani asa in mare.

11- Am zis la punctul 1.

12 - Am zis la punctul 5.

Mai departe:

Nu poti sti cat trebuie sa investesti ca sa ai anume profit, depinde de multi factori, locatie, calitate panou, putere, nr panouri vandute, frecventa de vanzari, cantitate.
Nu stii nici cat produc panourile profit, tot asa, depinde de multi factori.
10 clienti vor panouri de calitatea x, in nr de y, altii vor calitatea z in nr de n, depinde de durata de viata, nu stii ce procent de clienti vor x calitate si y numar, si tot asa.

Mai citesti aici despre:

https://energy-center.ro/......tovoltaic/

| Ionicaestecher123 explică (pentru Mosotti):

Mersi oricum.
Mi-a răspuns Călin Donca pe ig și mi-a zis că la 1 mil euro vine undeva pe la 20k luna

| Mosotti a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Pai e bine 20000 lunar. Si ideea nu ar fi sa-ti scoti banii neaparat, ideea e ca 20000 aia is ca o dobanda la milion, daca-l tineai in banca iti papa inflatia din el permanent, ca nu iei mai nici o dobanda.
Si asa ii inmultesti.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Mosotti):

In 4 ani aproximativ se amortizează investitia

| Mosotti a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Era roman, a fost la TV la noi acum 1-2 ani parca. bravo lui nene. Daca ala a putut de ce n-ai putea tu sau altul?

Stii ce-mi place mie la pesimisti unii? "aaa nu faci, aaa nu pot, aa visezi", dar culmea, in paralel sunt oameni care au facut asta si nu doar unul, tot la varste mici.
Cum sa nu vrei cand te uiti peste gard si vezi ca s-a putut!

Cum am zis si cu fetele, e ireal sa viseze la moda, bogati, dar in real multe au asa ceva.
Deci e real.

"aaa, pai ce...voi ati crezut ca vei putea avea cariera aia? Sunteti naive? V-a pacalit ala, nu aveti cum avea asa ceva", pai si alealalte cum au acea cariera?
Ca a fost nenoroc ca au fost pacalite e una, dar faptul ca au sperat ca va fi, nu e ceva aiurea.

81 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iar visezi. Oricum, visele nu sunt interzise.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ahh, sfaturi despre investitii de milioane de euro pe TPU, amuzant.

| sierra1 a răspuns:

"afacere care să producă mult profit pe luna... cu angajați puțini, fara multă bătaie de cap și care să aibă succes"

ștechere mamă, pe scurt: așa ceva NU există!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești de 2 ani pe TPU. Dacă ai citit întrebări și răspunsuri, ai văzut ce lume se învârte pe aici. Tu ceri o consultanță finanaciară de afaceri pentru care un expert ți-ar cere 500 de Euro. Cine crezi că o să îți răspundă de aici la toate aceste întrebări? Nimeni. Dacă te interesază fain frumos subiectul pui mâna pe Google și te informezi.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu ma gandesc ca ar prinde bine o afacere cu biogaz, cum vezi in Germania.Stii despre ce e vorba?

| johnnny123 a răspuns:

"Cat ar trebui sa investesc in energie solară pentru a avea un profit lunar de :

1 milion euro
- 5 milioane euro
- 10 milioane euro
- 15 milioane euro
- 20 milioane euro
- 25 milioane euro
- 30 milioane euro
- 35 milioane euro
- 50 milioane euro"

De ce te-ai oprit la 50 milioane de euro pe lună? Trebuia să continui până la 50 de miliarde.

La 15 ani cât ai tu, imaginația nu are limite.

| Hyperion7 a răspuns:

E foarte bine că ai intenția de te detașa de mulțime, in comparație cu aia care aleg calea mai vrea și preferă să muncească până mor și să nu agonisească nimic.
Sunt foarte multe de spus, nu mă pot sa mă rezum la un simplu mesaj.
Dar te apreciez pentru felul în care gândești!
Nu te dezamăgi, o sa găsești tu o afacere, trebuie doar sa crezi in tine și în ceea ce poți face cu ceea ce știi.
In fond, mulți au plecat de jos și tot așa.Tu crede in tine și nu asculta gura ălor spurcați care habar n-au! Arata-le tu că poți, in momentul in care o vei avea și vei obține mult profit.
Mult succes îți doresc!

| haileewatson a răspuns:

Profit lunar de 1-50 milioane de euro? rolling on the floor)

Eu sunt mai curioasa de unde obtii tu investitia de 1.2 milioane de euro la 15 ani?

| Ionicaestecher123 explică (pentru haileewatson):

Dă-mi o rețea de socializare ceva Nr sa îți trimit poza cu profitul meu într-o zi pe Forex.
3600 euro

| Mosotti a răspuns (pentru haileewatson):

Pai astia mici de multe ori au niste idei de rup, are el banii, nu asta e problema, sau o sa-i aiba.
E baiat destept, se vede dupa ce intrebari a pus in intrebare.

| iulia0514 a răspuns:

De ce nu apelezi la un consultant financiar? Chiar dacă ar fi pe aici vreo unu rătăcit crezi că ți-ar da ți-e sfaturi doar asa pe ochii frumoși?

| iulia0514 a răspuns:

Cine e Andrew Tate? Upssy mi-am amintit un infractorhappy

| nukeyly a răspuns:

Baga 5.000-10.000-100.000 Euro in panouri solare sa intri in tema iar dupa 1 an, de dat cu capul / gusti marea cu degetul; apoi, inmultesi posibilul profit la cat vrei sa te extinzi din anul 2.
Daca stai in SAHARA ai soare mult, iti trebuie o matura sa le mai cureti de nisip.
De vrei curent mult poti construi o Dyson Sphere
info: https://www.youtube.com/watch?v=pP44EPBMb8A
https://www.youtube.com/watch?v=4PuV8AccRYA
Alien civilizations from level 1 to level 7. We are only at level 0.72
https://www.youtube.com/watch?v=Yb4H098aMRI&t=145s
Kardashev scale

Afacere buna, deschizi bigfarma 2.0 si produci / vinzi pastile colorate, vaccinuri Fifty Shades of Grey, ai o planeta de bolnavi,
De ce crezi tu ca in ro sunt 5 farmacii la suta de metrii?
De prost ce le merge?

| Ionicaestecher123 explică:

Cine vrea sa vadă cum fac eu rost de 1 mil euro, din munca mea să îmi dea un mijloc de contact sa ii pot trimite poza cu profit meu pe o zi.
3600 euro din Forex
Că rea e lumea asta
Și la un scurt calcul luam din 365 de zile scadeam 8*12 pentru că 8 zile de inactivitate piata Forex de smabata până duminică deaorece am timp și vineri da tranzacționez un pic, 12 pentru că sunt 12 luni într-un an.
Vine 269 de zile intru an de tranzacționare înmulțim cu 3 până la 18 ani ( 3 fiind vârstă care îmi mai trebuie până la 18 ani).
Ne da 807 zile
Astea le înmulțesc cu profitul zilnic dar hai sa fie de la mine sa zic că nu fac mereu 3600 euro zilnic + că vor mai fi și pierderi și înmulțim 807 cu 2700 profit lunar și ne da peste 3 ani
2.178.000 euro.
Și am lăsat 900 de euro de la mine am zis sa fie că na pierderi, uneori poate n-am atât timp + altele.
Și dacă va bate gândul de școală nu mă voi lăsa mă voi duce la un liceu sportiv sa am mai mult timp pentru asta.
Deci uitați de unde și banii.
Pentru ăștia de sunteți hateri si că sunt numai vise și altele.
Și sunt convins că dacă trag tare scot mai mult de 3600 euro profit într-o zi doar că eu sunt la inceput. Așa că idee alți fac 100.000 € într-o oră deci știu că și eu pot mai mult.
Până la 18 ani voi avea asigurat 2 milioane de euro.
Uni nu știi să numărați până la 100 pai da 2 milioane
Numai hateri ca și uni prieteni ai mei, rude, profesori mulți și alți.

Acum ce mai aveți de afirmat?
Să vă aud

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Avem multe de afirmat, spre exemplu acum acum 20 zile intrebari despre cursuri de Forex si habar nu aveai cu ce se mananca iar acum esti deja milioar... hahahahaha

Pe 5 decembrie erai atat de sarac incat nu aveai bani de un curs

https://www.tpu.ro/......ar-in-asa/

Pe 28 noiembrie nici macar nu aveai cont bancar si nici cea mai vaga idee ce e ala Forex

https://www.tpu.ro/......-ma-luati/

Pe 2 decembrie se unesc lucrurile, nu ai nici bani nici cont bancar si nici nu stii ce e ala Forex

Si azi esti milioanar in euro si ne face hateri?

Acum ce mai ai de afirmat?

SA TE AUD?

| goguPatent a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Vinde tata Chevroletul ala vechi de 15 ani si le arati tu la hater cum scoti bani de afacere de 1 mil de euro happy happy

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Dami ceva sa îți dovedesc unde sa îți trimit poze
Uite iti las și toate cursurile mele:
https://youtube.com/playlist?list=PLWOtLGWPlFDKXWXHiZs3KuOc_GGzOsfoG
https://youtube.com/playlist?list=PLiJ-4UvwecWxr26c8HnTv8q3Bi2KK2nFa
https://youtube.com/playlist?list=PLguWwLNVYKWccODZc3VqQuM_dOyNSX9dc
https://youtube.com/playlist?list=PLVzaK-h6WPhwtktTthw_tJ39tV5rZJiB8
https://youtube.com/playlist?list=PLfEsKeftodCfSfs0Y-x8x33RJ_SXZOMX7
Și mai am 2 play-listuri făcute de mine pe care nu le pot copia
https://nfxtrading.ro/course/cursintroductiv
https://seasoned-pan-b1a.notion.site/......f4a28fbd82

PLUS ASTA
https://mega.nz/folder/l2IkiLqJ#FIOqeoImV2mx0ctyo27YEA
IN FOLDERUL ASTE SE AFLA MATERIAL DE 8GB + PDF SI VIDEOCLIPURI
Cont bancar mi-a făcut tata pe numele lui
Am vorbit cu oameni pe discord și telegram
Am fost pus la story lu Giastin și Saint Denis fx cu profitul va dau dovada daca vreti.
+ Young trade lifestyle mia răspuns și mi-a zis felicitări
Va arat că am vorbit cu Giastin pe telegram apel 20 min
Ce mai vreți? Ca-sa va dovedesc
Când voi dormeați eu baga hard work
Zilnic cate 3-6 ore de învățat + backstage
Na că ți-am dat și ție cursuri poate vrei sa facem concurență, ca-să vezi că nu mă ascund

| Ionicaestecher123 explică (pentru goguPatent):

Invidiaaaaaa
Citește mai jos ce i-am scris colegului tau hater că și tine

| Ionicaestecher123 explică (pentru goguPatent):

Și apropo de unde ai învăț tu că dacă n-ai părinți cu multi bani nu poți fi tu primul din familoe care va avea

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Ah, vai. Mi ai dat 3 link uri de pe youtbe.
Acum te cred.

| Ionicaestecher123 explică (pentru goguPatent):

+ că tata l-a luat de nou acum 15 ani reprezentata, deci atunci erai șmecher sa ai mașină nouă, invidiaaa

| Ionicaestecher123 explică (pentru Ionicaestecher123):

Folderul mega are material in valoare de 300 de euro dar ce să știi voi ăștia, am zis sa dau și la săraci din puținul meu poate înălțați și voi forex

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Da folderul zip de unde crezi că îl am? Am generat eu linkul

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Nu am ce sa vorbesc cu oamenii că voi care mă trag in jos.
Acum are dreptate și cel cu care am vorbit pe apel a zis că el mă încurajează și că continui că am inițiativa buna pentru vârsta mea, alți fac altele la vârsta mea și eu fac ceva de viitor. Am dovezi când am vorbitul cu băiatul, nu am șters mesajele

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Un colectiv ca asta, mai bine nu
Daca mia răspuns mie youngtraderlofestyle (100k followers ), Denis și Giastin crezi că mă vor afecta părerile voastre sau mă vor influenta. Normal că nu
Giastin și cu Denis m-au pus la story btw

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Daca eu iti dau 250 G de informatii despre trading de pe net ma crezi ca am 100 mil euro in cont? Nu ai sa ma crezi, invidiosule.

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Deja te-au afectat ca ai explodat ca un Pepsi scapat pe scari. happy

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Nu doar că vreau sa dovedesc la oamenii cu invidia mare, că n-a asta-i lumea.
Ia și tu și învață, daca vrei dar nu mai luam oameni la mișto că nu prea ți se potrivește numele "suntserios"

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Informațiile de pe net nu sunt toate filtrate, sunt și gunoaie așa face fiecare om dumb care vrea sa învețe, fișierul ăla e filtrat informații de la un trader bun cu experiență

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Și când am zis eu că am milioane in cont? Să aud

| Ionicaestecher123 explică (pentru Ionicaestecher123):

Cel mai probabil vei salva tot ce ți-am trimis și te vei uita, și așa îți creez eu o inspirație în viața care te ajuta pe cârca mea că ți-am trimis destule materiale care să te facă profitabil

| Ionicaestecher123 explică (pentru Ionicaestecher123):

Daca vrei sa începi bineînțeles, și să lași naiba jobul de la 9-5 pe care cel mai probabil îl ai sau un job prost oricum

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Ma uimesti. Esti un fel de copilul de geniu. In 20 zile zi trecut de la nu stiu cum se face un cont la banca la expert in trading.
Eu as suna si a stiri la Protv. Ba nu, la Kanal D mai bine.

| Ionicaestecher123 explică (pentru goguPatent):

Bun venit in lumea proștilor in care daca tacto are mașină veche și nu foarte wow, vei fi catalogat că nu poți ajunge nimic în viața.
De curiozitate tacto ce mașina a avut ca și prima mașină? A luat-o de noua?
Sau el a fost al 7 proprietar
Zic prima mașină pentru că asta a fost prima, Chevroletul

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Deci sa te aud afirmațiile mai sunt valide?
Normal că nu
Poți căuta altele
Și să îți răspund și la întrebarea de unde bani pentru forex: au venit sărbătorile, colinde ca
Steaua, plugușor, sorcova, banii de la bunicii și sau strâns 900 de lei în total că am fost prin 2 sate dar na, INVIDIE
am folosit doar 100 euro aproximativ 500 lei cu leverage de 100 ce mi-a dat 10.000 euro de tranzacționat... Aoleou

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Apropo sai cauți și pe băieții ăia pe ig sa vezi câți urmăritori au sa îți dă seama că dacă și-au făcut pentru mine timp să îmi scrie că am o inițiativă foarte buna pentru vârsta mea înseamnă că au dreptatea.
Youngtraderlifestyle are net worth de peste 2. 5mil euro

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Hai ca ma tii in suspans, cat ai pierdut din banii de colinda?

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

20*6- 120 ore de învățat, spre exemplu azi m-am culcat la 3:30 dimineață și m-am trezit la 7 de la 21:00 de ieri până la 3:00 dimineață astăzi am stat pe chart și YouTube
Învăț tu așa intensiv și vei vedea că vei reuși deoarece nu ai timp să uiți și după ce înveți pui in practica
Nam zis că sunt expert
Și am mai zis nu vorbisem cu ai mei să îmi deschidă cont doar al meu, după ce am vorbit s-a dus tata și mi-a făcut
Mai am destule de învățat

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Stai că mă uit acum pe 1 month sa vad

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Normal ca si au facut timp pentru tine, asta e meseria lor sa prosteasca fraierii pe net, doar nu crezi ca sunt traderi pe bune. O sa iti stric un vis, dar marii traderi, cei adevarati stau si fac treba nu freaca menta pe insta sa invete pe altii. happy
Baietii aia de ii admiri fac bani din prostit lumea pe net, inchiriaza o masina scumpa, fac poze cu ea, zic ca e castigata din trade, fac un print screen de pe undeva si pac au prins fraierul in capcana.

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Opa mi-a atins o tranzacție TP, + 200 euro?
Am pierdut 2k euro de când m-am apucat și de la 10k contul l-am crescut la
11k, am zis că nu sunt expert am și pierdut am și castigat

| goguPatent a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Eu nu m-am luat de masina lui taica-tu, nu fi prost. Ti-am zis sa o vinzi sa faci bani de trading happy. Bine sa vezi bataie de la taica-tu pe urma cand ii zici ce idei ai.

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Da și-a inchiart 6 mașini young:
2 audi
1 șeptar
1 urus
1 huracan
1 M8 competition
+ Vila de 600.000 euro
Cum sa nu

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Nu cred, fix cand te-am intrebat eu ai prins o tranzatie.
Fantastic happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Până la 18 ani voi avea asigurat 2 milioane de euro.
Până atunci mai sunt 3 ani.
O să ne spui până atunci lunar, ce faci, cum faci, așa, ca să ne închizi gura?

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Adevarat, nu le-a inchiriat. Doar a facut poze cu ele. happy

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Uita-te doar sa vezi ce lifestyle are young că în mare parte el postează mai mult decât ceilalți doi
Are dovezi cu tranzacții si reveiws de la cursuri

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Și cu ce m-a indus in capcana că mi-a zis doar felicitări

| Ionicaestecher123 explică (pentru goguPatent):

Cum sa fi tu un exemplu pentru fito când îmi zici sa vând o mașină ce nu e pe numele meu?
Te mai pomeni că ai și copii
Și vezi că nu te-am înjurat
PS am făcut bani

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Da mă ceva sa îți confirm da-mi in privat Nr de pe Whatsapp

| Ionicaestecher123 explică (pentru sadrian46):

Nu, o sa revin cu un review după ce fac 18 ani, atât va zic eu v-am lăsat cursurile daca vreți să faceți ceva cu viața voastră faceți daca nu nu

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Le are in garaj mereu. Fac story cu ele etc
Si daca a închiriat 6 mașini de unde atâția banii? Nu îți pune un semn de întrebare? Zi tu

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Fix asta o sa fac, sa dau Nr meu de tel unui copil agitat de pe TPU. Stai așa, imediat.

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Poți da block oricând...
Și de ce crezi că Young e scammer când a fost și la tv, ca Vlad Stoica
Nu sunt agitat doar vreau sa clarific situația

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Vlad Stoica, milionarul care vinde cursuri de 30$. Amuzant.

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Hai c-o las balta că n-ai cu cine vorbi
Eu incerc sa schimb mindset-ul unor personae dar degeaba
Voi credeți că un normal job va asigura tot ce visați

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Tu vrei sa pari ca esti ce nu esti si ca ai succes pe care nu il ai. Vrei sa schimbi o pluta.
La fel si marii milionari care vand cursuri de 30$. Daca vroiau sa schimbe ceva le dadeau gratis. Asa vor doar sa profite de prosti.

Analizez lumea tradingului la nivel inalt de mai bine de 2 ani, stiu cu ce se mananca si nu tin la mine povesti zu zane.

Si da, mie jobul imi asigura tot ce am visat, chiar mai mult

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Detaliază ce îți asigură?
Poate ai visuri limitate.
Adică nu cred că ai vreun supercad, vila, vacante in Dubai sau mai știu eu unde, haine de sute de mii de euro, bijuterii și ceasuri de zecii de mii de euro, etc
Daca analizezi lumea trading-ului ia zi ceva despre ea.
Știi și tu se Fibonacci, supply and demand, wyck-off, BoS, ChoCh, FVG aka imbalance sau ineficiența, liquidity și multe altele
Și în legătură că de ce nu după informația gratis ti se pare normal ca tu sa te chinui ani sa devii bun in ceva și să vinzi informațiile pe care le-ai acumulat tu și cea mai importantă experiena pe gratis?
Măcar uni traderii oferă aceste servicii și contra cost

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Imi asigura multe, 2 aprtamente, unul mare, intr-o zona buna a Bucurestiului, unul pentru investitii, o masina nemteasca din aia premium noua, vacante in NewYork, LA, Vegas, Londra, Paris, Austria, (nu am ce vedea in Dubai, oricum acolo merg aia saraci care vor sa face poze cu cladirile de sticla)

Nu am nevoie de haine de sute de mii de euro sau de cezsuri de sute de mii de euro, ca eu prin munca am invatat sa apreciez valorea banului si nu o arunc pe haine. Ba chiar am un Samsung de 200 euro ca stiu ca nu am nevoie de Iphone de 1200 euro.

Stiu sa iti zic multe despre trading, dar nu vad rostul. Fac tranzactii automate pe divserse exchange uri, shorturi, longuri, crypto pe piete precum spot, margin, futures. Pot sa iti povestesc o saptamana intreaga despre strategii de trading cu stop loss si take profit, drespre break of structure opusul lui change of character, despre ordine in piata, indicatori financiari RSI, BB, ema, sma, vwap, vma, trix etc etc etc... dar nu ma face nicidecum expert ca am aruncat niste termeni aici nu?

Vezi ca oamenii intr-adevar bogati nu fac magarii din astea cu cursuri de 2 lei. Oamenii cu adevarat bogat daca tin conferinte le fac pe gratis nu pe bani. Daca devii bun in ceva, profiti de acel ceva, iti zic eu, nu ii inveti pe altii pentru 30$

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Pai să înțeleg că ești trader?

| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Nu, nu sunt trader, mai fac asta in timpul liber. Nu sunt trader fix pentru că am înțeles cu ce se mănâncă și cât de complicat e sa castigi. Așa că prefer jobul clasic și mă joc doar cu banii pe care sunt dispus sa îi pierd. Pentru că da trade nu e pentru oricine și 70-80% din jucători pierd bani. Așa că nu țin la mine poveștile cu zâna măseluță și midsetul de câștigător.

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Când și-a dat seama (într-un târziu) că vorbește cu un om care chiar știe cu ce se mănâncă domeniul, a tăcut.

El credea că vorbește cu colegii lui din curtea școlii, care chiar pun botul la vrăjelile astea de puștan de 15 ani care a văzut trei filmulețe despre "cât de simplu este să devii milionar peste noapte"

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Stiu ca e mega interesant sa zici ca esti trader si ca faci milioane... pentru cei care nu stiu despre ce e vorba e fabulos sa auzi cum faci bani din nimic. Pe asta se bazeaza si vrajelile de pe Instagram.
Realitatea... ehehe

| Ionicaestecher123 explică (pentru johnnny123):

Am tăcut că nu pierd timpul cu proștii, de-asta, eu nu stau sa răspund pe TPU zilnic cu faceți voi de ani de zile, că nu e treabă mea.
Nici nu primesc notificări, trebuie sa intru eu de buna voie daca vreau sa vad ce sa mai întâmplat.
Deci să înțeleg că și tu Johnny nebunule ești din domeniul trading/business de vorbești aiurea?
Nu am văzut nimic cu contextul de a ajunge milionar peste noapte eu mi-am dat termen 3 ani, daca mai vezi bine și este posibil, dar sunteți voi prea limitați să înțelegeți?

| Ionicaestecher123 explică (pentru Ionicaestecher123):

Și pe lângă că răspundeți pe TPU răspundeți fara sa știi despre ce este vorba, faceți mișto, și ce mai faceți dar total pe lângă subiect

| johnnny123 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Gigel, atunci când vorbești despre acumularea de milioane de euro, "3 ani" înseamnă "peste noapte".

Nici eu nu pierd timpul discutând finanțe cu copilași care nu au avut încă niciun contact cu realitatea. Este ca și cum aș încerca să explic mecanica cuantică unui hamster.

| Ionicaestecher123 explică (pentru johnnny123):

Da mă lasă că va țin eu la curent va zic după 3 ani cum a mers, poate va angajez in viitor la una dintre afacerile ( mele pe care le voi face in viitor) să dați cu matura.
Sunteți reduși toți mintali!
De curiozitate câți ani aveti?
Asta nu însemna că dacă te-ai uitat un pic pe YouTube și ai pus în practică trading și nu ți-a ieșit, nu însemna că altora nu le va ieși

| johnnny123 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Chiar te rog să ne ții la curent și să ne anunți când faci primul milion. Primul milion real, nu primul milion din mintea ta.

Ca să-ți satisfac parțial și curiozitatea legată de vârstă, voi spune doar că am cumpărat primele acțiuni înainte ca tu să te naști.

Diferența dintre mine și "influencerii" ăia care-ți promit averi este că eu nu vreau să profit de naivitatea și ignoranța ta.

| haileewatson a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-l ma, el a facut mii de euro in Forex cand nici macar nu are varsta legala sa isi faca cont pe trading platforms sau sa scoata profitul cash, ori a mintit cu varsta ori a folosit date furate. Noi suntem aia prosti ca nu ne-am dat seama cum sa fim milionari pana acum rolling on the floor))
Later edit: aparent a folosit datele lui taica-so, si mai rau rolling on the floor)

| Ionicaestecher123 explică (pentru haileewatson):

Știe desteapt-o cum mă duceam la banca să îmi fac cont bancar fara un prințe doar cu datele nu mă primea nimeni.
Poate doar tu daca erai acolo

| Ionicaestecher123 explică (pentru Ionicaestecher123):

Părinte* scuza-ma autocrectorul

| Mosotti a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Nu, lumea crede ca daca ai 15 ani sau daca scrii pe aici, ai fi vreun scartan, la ei lumea desteapta si cu bani sunt sfinti, nu stau pe forumuri, nu nimic, stau asa intr-un glob de sticla si atat.
"aaa, pai daca e cineva, scrie aici? aaa, pai se duce la magazin singur? Pai daca se duce e amarat, ca daca avea, trimitea pe altul.
Si tot asa.
Aici pot fi de la copii medii la politicieni, politisti, procurori, etc, bogatani, saraci.
Si bogatii socializeaza si aici si in alte parti, sunt si ei oameni.

Haterii aia is invidiosi pe tine da-i in pana ta. Si profesorii sunt invidiosi.
Eu te incurajez sa mergi mai departe, e f bine ca vrei altceva de la viata, nu sa stai de pe o zi pe alta.
Si vorba ta, daca fam nu are, nu inseamna ca n-ai fi tu primul care ar avea.

Aia ca daca esti ok nu stai aici (asa se zice in general), e vrajeala. Si daca omu are prieteni in real, aia e una, aici e alta, aici e o paleta mai larga de subiecte, cunosti mai multi oameni.
Forumeala e o pasiune fara leg cu viata reala.
Cui ii place, aloca ceva timp si pentru asta.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Mosotti):

Uite cineva care înțelege

| Mosotti a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Asta este, de multe ori lumea are tenta sa zica "aaa nu faci, nu poti, e prostie, visezi", pai astia au facut mari averi, visatorii astia, au avut o idee, indrazneala, au riscat si aia e.

A fost la TV un tip de 18-20 ani care era milionar in euro.
Si daca la 18-20 ani era, iti dai seama ca era de dinainte.
Nu mai stiu ce facuse, avea o afacere.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Mosotti):

Era român tipu?
Că poate îl cunosc detaliază mai mult

| Ionicaestecher123 explică:

Dar știți ceva nu trebuie sa dovedesc la nimeni de ce sunt capabil.
Mi-am irosit timp pretios cu niste oameni care habar n-au ce vor face mâine dar pe viitor cu viața

| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Trebuie sa le pui pe un teren, fie el munte, deal sau campie, care trebuie sa fie al tau deja, sau sa il cumperi.
Ca cu 3-5 panouri pe casa nu faci profit, nici tie nu iti ajunge.
Ti-ar trebui o "solar farm", cum ii zic englezii, cu minim 20-50 panouri, in functie de ce profit vrei, +celelate chestii anexe ale instalatiei: acumulatori de stocare, scheletele de suport si fixare, regulatoare si alte chestii.