| AlbertDaniel a întrebat:

La ce facultati pot merge daca sunt la liceu cu profil filologie? Ce profesii voi putea aplica?

3 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Din cate stiu eu, poti sa meri cam la orice facultate doresti. Ceea ce conteaza este sa stii tu cu adevarat ce vrei sa faci cu viata ta si ce job vrei sa ai. Vrei sa fii mecanic. ok, du-te la mecanica, nu conteaza daca ai facut filologie (am dat doar un exemplu).
Pur si simplu. gandeste-te ce vrei tu sa devii(sau poate ca ai facut-o deja). Ok, in cazul asta, informeaza-te despre acel lucru si vezi ce facultate iti trebuie.

| FaraNumePls a răspuns:

Drept

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Cam orice profesie ce nu necesita matematica, chimie, fizica. Avocat, manager, psiholog, traducator, jurnalist, avocat, procuror, ghid turistic.
Poti da la ce facultate vrei, medicina sau mai stiu eu ce, dar avand in vedere ca la filologie nu mai faci stiinte din a 11-a, ar trebui sa inveti suplimentar.