| Beccaaa a întrebat:

Ce profil are mai multe avantaje? Filologie sau stiinte sociale? Nu ma pot decide intre acestea...
Daca dau la stiinte sociale, la ce facultati as putea aplica? Dar daca dau la filologie?
PS: La care profil dintre acestea se face cat mai putina matematica?

Răspuns Câştigător
| PunkyBrunette a răspuns:

De la ambele poti sa mergi la aceleasi facultati: jurnalism, drept, limbi straine, litere, stiinte politice...
Stiinte sociale
- dai teze la romana, limba straina, istorie si logica(in clasa a 9a), psihologie(in clasa a 10a), economie(in clasa a 11a), filozofie(in clasa a 12a)
- incepand cu clasa a 11a nu o sa mai faci chimie, fizica si biologie, dar o ai 2 ore de matematica
- acest profil se bazeaza pe materiile de sociologie si istorie si oarecum romana
- o sa ai o cate o ora de latina in clasa a 9a si a 10a
- profilul stiinte sociale este cel mai usor.
Filologie
-dai teze la romana, istorie, limba straina si latina
- incepand cu clasa a 11a nu mai faci matematica, fizica, chimie si biologie. In loc de acestea o sa ai o ora de stiinte, care este o amestecatura intre astronomie si fizica in clasa a 11a( si in clasa a 12a e mai mult chimie-cred).
- profilul se bazeaza pe romana( foarte multa romana...), istorie, latina si limbi straine.

PS. Matematica care se face la uman este extrem de usoara.

1 răspuns:
| BTWIN a răspuns:

Stiinte sociale e mai bun.
poti merge pe jurnalism sau politie deoarece la acest profil faci multa romana si istorie si sa nu uitam de psihologie, logica, filosofie big grin