| Erikakiss a întrebat:

Ma simt oribil. O sa scriu aici si din simplul motiv de a ma descarca. Sunt boboaca, la un liceu destul de bun. Adica se intra cu medie marisoara. Toata lumea vorbeste de bine liceul acesta si chiar aveam asteptari. Sunt super stresata desi scoala abia a inceput.
Nu prea cunosc zona, e departe de casa, nu cunosc nici colegii, nici profesorii, nimic. De fapt am facut cunostinta cu destui colegi si am vorbit pe parcursul verii cu ei, dar acum parca nu as mai stii pe nimeni. Am impresia ca toti ma privesc ca pe o idioata, dar nu stiu, pur si simplu nu prea vorbesc cu mine. Faza e ca eu chiar ii bag in seama, dar de cate ori spun ceva nici nu se uita la mine, se concentreaza pe tipele din jurul meu. Si asta se aplica in cazul meu cu niste fete din clasa, adica parca as fi ultimul jeg, nu imi acorda atentie mai deloc. Am probleme si cu increderea in sine, tot am impresia ca arat ciudat si ma simt urata uneori, dar nu mai e asa ca inainte si chiar incepusem sa scap de aceste complexe...pana acum. Adica se simte foarte nasol sa incerci sa spui ceva si sa nu fii ascultat. Si in timp ce vorbesti cu ei, ei sa continue sa te ignore ca si cum nici nu te-ar auzi si sa vorbeasca cu fata de langa tine. Ma simt prost. Pe langa asta, avem un program atat de incarcat, profesori sunt multi dilii deja, cu mari pretentii, si care te trateaza ca pe un jeg. Azi m-am simtit atat de incomod la liceu, e a doua zi, nici nu am inceput sa facem cine stie ce ore, si deja simt ca nu mai pot. Imi vine sa plang. Si cand iesi pe hol si vezi cum sunt toti ceilalti, te simti si mai rau.

Multumesc ca ai citit pana aici.
Ce as putea sa fac? Vreau sa aud experientele voastre ca boboci daca aveti. Nu stiu cum o sa mai rezist 4 ani daca inca din primele zile ma simt asa.
Dau si funda...

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lol, mdah, distractiv. Concentreaza-te pe ceea ce e cu adevarat important - dezvoltarea ta personala si profesionala. Da, stiu, nu e job, dar modul in care te adaptezi in liceu e fundamental pentru ce vei face mai departe. Nu te zbate sa fii populara, unii efectiv nu sunt croiti pentru asta.

| GdX a răspuns:

Incearca sa iti alegi cu grija colegii. Ai grija si ce spui, poate ai o gandirea mai matura ca restul si nu te inteleg, sau mai infantila si te considera bleaga. Eu am impresia ca suferi de putina atentie, vrei sa ti se acorde atentie si suferi ca nu primesti cat ai nevoie. Esti diferita de restul si stii asta, inca din scoala generala. Vezi altfel lucrurile.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa iti gasesti alti colegi care te asculta atunci cand vorbesti.

Primele zile sunt intotdeauna cele mai nasoale pentru majoritatea. La orice scoala, la orice cursuri. Asteapta sa treaca o perioada, o luna, doua si vei vedea ca te vei acomoda. Probabil colegii vor organiza niste iesiri in oras cu clasa, profesorii vor incerca sa va faca sa va cunoasteti, va vor pune intrebari etc. Este normal sa te simti asa. Esti intr-un context complet nou si nu cunosti pe nimeni. Doar nu te asteptai sa te simti ca acasa. Incearca sa iti cunosti colegii si sa vezi cu care dintre ei ai lucruri in comun si care dintre ei par de treaba. Cu timpul ii vei gasi.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Vad ca ai reflectat la tine si la comportamentul tau. Te intelegi bine. Nu sunt multi care pot face asta.

Daca te intelegi bine pe tine incepe sa acorzi atentie si celor din jurul tau. Observa-i, incearca sa intelegi comportamentul lor fara sa-i judeci si invata ceva de la ei.

Cand intri in vorba cu altii vorbesti despre ce ii intereseaza si pe ei sau tii un monolog despre ce te intereseaza pe tine? Asculti cu atentie despre ce vorbesc ceilalti si dupa aia te bagi si tu in vorba sau crezi ca tu esti cea care are ceva intersant de spus?

Daca colegii tai sunt obraznici (te ignora cand vorbesti) intreba-i daca au un motiv sa te trateze asa "ma simt prost ca vorbesc singura, am spus ceva ce nu trebuia?". Daca vad ca si-au atins scopul o sa inceteze sa mai fie obraznici. Altfel o sa incerce din nou pentru ca "you didn't get it".

Nu pari a avea un status social inalt in noua ta clasa. Dar asta nu inseamna ca nu poti intra in relatie cu cei care au un status mai inalt. Baga-te in vorba cu ei cand nu sunt inconjurati de altii si iti va fi mult mai simplu.

Daca iti vine sa plangi mergi acasa, inchide-te in camera ta si plangi cate e nevoie. Plansul face bine si reusesti sa te mobilizezi mai bine dupa aia.

Bafta!

| GoldandSilver a răspuns:

Imi pare rau de tine, am simtit si eu acest lucru, am fost intr-o clasa oribila unde colegii isi bateau joc de mine. Nu-ti face griji, fa-ti prieteni si o sa fie totul bine. Eu m-am tranferat la o alta clasa, in acelasi liceu, dar parca tot nu am cu cine sa vorbesc, nu am acel gen de prieten bff. Mult noroc si succes!