| ViseMaicăVise a întrebat:

Dupa cum stiti, maine (care maine, ca e aproape miezul noptii) incepe scoala. De-o zi incoace, ma gandesc de parca as merge la taiere. Sunt intr-o depresie continua, in vacanta de vara incepusem sa-mi mai revin, dar acum parca totul ma loveste din nou. Din cauza faptului ca sunt o persoana de nimic, mi-am pierdut putinii prieteni pe care ii aveam si simt ca n-am niciun rost.
Sunt clasa a opta, acum ar trebui sa ma gandesc serios la ce liceu sa dau, dar eu plang ca o idioata. Exagerez gandindu-ma cum va fi "revederea cu colegii" de maine... i-am facut sa ma urasca, eu de fel fiind o persoana introvertita, si sa le dau impresia ca sunt aroganta. Nici eu nu mai stiu thinking
Scoala imi da o stare de neliniste pentru ca se face o galagie permanenta in pauze. Parca-mi vine si mie sa tip, dar mai tare decat toti la un loc.
Mi-am creat un iad numai cu mana mea. Imi fac multe probleme si incep sa devina reale. Un banal inceput de scoala, a devenit un cosmar.

Ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Înţeleg cum te simţi. Şi mie mi-e groază..cuvântul ăsta fiind puţin spus. Colegii. ah, sunt cea mai rea parte din toată chestia asta cu şcoala. Nu cred că te urăsc colegii tăi. În cel mai rău caz, nu le pasă.
Spui că ţi-ai pierdut prietenii pe care îi aveai. Deci aveai. Nu eşti o persoană de nimic. Şi dacă te-ajută cu ceva, te-anunţ că sunt şi eu aici, şi n-am avut niciodată...Crede-mă, dacă ai reuşit să-ţi faci prieteni odată, ai să poţi din nou, doar încearcă să ai puţină încredere în tine. Da, ştiu că e greu. Dar tu poţi! Nu ştiu cine eşti, dar ştiu că poţi.
Pauzele...mai rele decât orele. nu ştiu ce să spun aici, e aşa.
Încearcă să te calmezi. cumva. gândeşte-te, mai sunt mai puţin de 4 luni până la vacanţa de iarnă. big grin
Succes!

| thegatekeeper a răspuns:

Si eu priveam la fel inceputul anului scolar, atat in clasele V-VIII, cat si in liceu, din acelasi motiv. Nu m-am inteles niciodata cu colegii si in timp s-a format o relatie de ignorare, dupa ce au tot incercat sa faca misto sau glume proaste, sa se bage in seama aiurea etc. Din scoala generala nu mai tin legatura cu nimeni, iar din liceu doar cu o persoana.
Daca si pe tine te lasa in pace, in general, te vei reobisnui cu atmosfera si probabil nu ti se va mai parea atat de insuportabil. E oarecum deprimant sa fii nevoit sa te intorci intr-un mediu pe care il detesti, dar din pacate e necesar. Gandeste-te ca mai ai doar un an in care trebuie sa ii suporti si ca poate la liceu va fi altfel. Incearca sa nu te mai gandesti prea mult si sa lasi lucrurile sa se intample, pana intra toata lumea in ritmul obisnuit la scoala.
Cat despre partea cu galagia, se poate rezolva cu niste casti si un mp3. Si iti poti gasi si alte activitati, ca sa nu mai para ca trece atat de greu timpul- citit, scris, desen etc. Pe mine m-au ajutat mult.

| Ballet a răspuns:

Eu zic ca exagerezi. In clasa a 8-a e usor sa pierzi sau sa recastigi prieteni si chiar n-ar trebui sa te preocupe asa mult parerea celorlalti despre tine. Incearca sa te acomodezi, nu va fi asa rau cum crezi. Este un an unic si este ultimul an petrecut impreuna cu ei. Si in fine, nu cred ca te urasc, majoritatea doar sunt copilarii. Concentreaza-te pe adevaratul motiv pentru care esti la scoala si nu te lasa distrasa de nimic mai ales la romana si matematica. Daca duci lipsa de prieteni, fa-ti prieteni in afara scolii. Se leaga mai bine o prietenie cand nu esti influentat de toti ceilalti si cand nu apar conflictele de scoala si note intre voi.
Succes la invatat & examene.

| Denisse14 a răspuns:

Si eu am avut un asemenea sentiment, doar ca atunci cand am trecut intr'a 9'a. Si eu mi-am pierdut toti prietenii, doar o singura persoana mai am. Eu zic ca ar trebui sa te simti bine pentru ca este ultimul an cu ei si cu siguranta o sa iti fie dor de ei. Eu abia asteptam sa scap de clasa groaznica pe care credeam ca o am intr'a 8a, iar acum mi'e dor de fiecare dintre ei.Nu spune ca esti o persoana de nimic,toti dintre noi suntem speciali prin felul nostru de a fi. Fii mai optimista cu tine si nu gandi rau despre tine. big grin Asteapta banchetul la care nu uita sa te distrezi cum stii tu mai bine si examenele la care trebuie sa inveti pe rupte. big grin Incearca sa iti faci alti prieteni,mai gasesti vecini sau ceva sau demonstreaza'le colegilor ca nu esti asa de aroganta cum cred ei. Iar daca totusi scoala este ca o tortura din cauza colegilor tai,tu doar stai in banca ta,relaxeaza'te, asculta niste muzica buna si nu baga vorbele rele in seama. big grin Si daca iti vine sa tipi, asteapta pana cand ajungi acasa, pune capul in perna si tipa cat poti de tare, sa te mai eliberezi. laughing
Bafta. :3

| Crucified a răspuns:

Bun, şi nu poţi să te relaxezi, să te calmezi? Tu ai nevoie de o şedinţă la psihiatru. Mi-ar fi silă să-mi fi prietenă.
Cu astfel de persoane precum tu, n-ai ce discuta.

| ViseMaicăVise explică (pentru Crucified):

Bun, si uite cine vorbeste! "majoritatea oamenilor sunt nişte căcaţi în farfurie"? Recunosc, nu am eu o sanatate mintala stralucita, dar cel putin nu gandesc asa... Si tu cam ai nevoie de o sedinta la psihiatru happy
Si... si mie mi-ar fi sila sa am o prietena antisociala si intoleranta. Si astfel de persoane precum tu se numesc SOCIOPATI happy Stiu ca n-ai ce discuta cu persoane ca mine... adica pardon, sa ma ierte extraterestrul antic din sfantul OZN, stiu ca astia antisociali n-au ce discuta cu niciun fel de persoane daca ma gandesc mai bine, vor doar sa le ia gatii si sa le manance sufletele. Te simti? laughing

| Crucified a răspuns (pentru ViseMaicăVise):

Tot uitându-mă la întrebările tale, observ că eşti o sociopată d-aia ifosardă, cu ironie de căcat, ce pretinde că-i tolerantă. Mă laşi să-ţi zic că ai o logică mediocră? Dacă-i zic unei persoane că are nevoie de o fugă pân la psihiatru, nu înseamnă că am şi eu nevoie, priceput? Te-ai cam auto-descris în răspunsul ăsta, deci te-ai auto-descris tu, nu eu, şi n-am de ce să mă simt în descrierea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am fost eu in a 7-a. Imi era atat de sila ca mi se facea rau in fiecare dimineata de la nervi si uneori imi permiteam sa mai lipsesc cate o zi numai sa nu le vad fataul. laughing

Calmeaza-te, gandeste-te ca mai ai un an si o poti lua de la inceput, cu oameni noi, prieteni noi etc. Concentreaza-te pe invatat, vezi-ti de treaba ta, fii prietenoasa daca e cazul si cius.
:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i in **** pe toti, nu merita sa te stresezi din cauza unor colegi de rahat.

| AlexClAuDiU a răspuns:

Pai incearca sa iti faci prieteni sau daca vrei sa treaca mai repede anul scolar candestete ce o sa faci in vacanta fa-ti prieteni nu conteaza varsta lor mie unu imi place sa am multi prieteni incearca sa le faci pe plac adica sa ii faci sa rada sau mai stiu eu ce si nu ai de ce sa intri in depresie sa stii ca alti poate sunt mai rau ca tine si sa stii ca nu o sa fii niciodata singura Dumnezeu e mereu cu tine bafta si nu uita fa-ti cati mai multi prieteni dar ai grija sa fie buni.