| Meli2314 a întrebat:

Poimaine e prima zi, si imi e frica sa nu o dau in bara. Am prostul obicei de a ma stresa in situatii de genul, cand ceva e nou, cand nu cunosc mediul. Sunt boboaca, toata lumea va fi atenta la boboci, nu vreau sa-si creeze nimeni o parere gresita despre mine, eu fiind foarte retinuta la inceput, toti vor crede ca sunt timida. Ce ma sfatuiti sa fac?

9 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu va fi nimeni atent la boboci laughing toti se vor duce sa isi ia orarul, sa isi revada colegii si eventual ies cu totii la suc dupa, ceea ce veti face si voi +primit manuale. Nu va pune nimeni sa defilati in curtea liceului cu o eticheta maare pe care scrie 'boboc', stii? Singurii care vor fi oarecum atenti la tine vor fi viitorii tai colegi, care vor avea suficient timp (4 ani) sa isi dea seama de cum esti tu. te stresezi aiurea!

| Roxana0606 a răspuns:

O sa te obisnuiesti. Fii politicoasa, fa cunostinta cu toata lumea (oricum asta o sa se intample a 2 a zi pentru ca in prima toti sunteti buimaci si parca de pe alta planeta + ca toti o sa stea langa cunoscuti in ziua aia. Oricum in prima zi se striga "Catalogul" clasei si dirigintele la careu. Adica o sa fiti imprastiati, e lume multa, fiecare discuta cu ai lui colegi. Stai linistita. SI cand va duceti in clasa va spune orarul, vorbeste putin cu parintii ( daca o sa vina ) si dupa va da drumul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, fii sigură că se va uita lumea la tine ca fiind boboacă, dar nu cred că or exagera din prima zi. Presiunea nu e mare ca fiind boboc, ci doar subconștientul creează alternative la "cum o să fie". Diverse scenarii, idei false, cred că am găsit sursa stresului tău. Fii relaxatã, rezervată în limita privitorilor dar deschisă cu noii colegi. O să urmeze 4 ani de stat cu ei, deci, în pofida timidității tale, fii mai dezinvoltă.

| ABCD122 a răspuns:

Nu te mai gândi atâta la prima zi, daca te gândești încontinuu, analizezi fiecare parte si iti vin in minte doar părțile negative.
Încearcă sa uiți cumva, sa te axezi pe altceva pana in momentul respectiv.
Du-te si prezinta-te colegilor tai, fara sa te gândești daca te vor plăcea sau nu.
Încearcă sa iti "inveti" corpul sa nu se mai streseze atat. Fa cateva exercitii sportive si respiratorii maine seara.
Si eu sunt in aceeasi situație ca tine. happy Mult succes!

| Meli2314 explică (pentru ABCD122):

Multumesc de timpul acordat si de sfaturi, succes si tie luni kiss

| Printesa10TM a răspuns (pentru Meli2314):

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, dar ce ma ingrijoreaza e faptul ca vreau sa stau in prima banca. Bafta! sunt sigura ca te vei descurca! Crezi ca primim cartle maine. cum te imbraci in prima zi.

| Meli2314 explică (pentru Printesa10TM):

In uniforma scolii rolling on the floor.

| Printesa10TM a răspuns (pentru Meli2314):

Ce nasol!

| DanielDavid a răspuns:

Prima zi este un nimic. In timp se fac parerile.