| butterflyone a întrebat:

Dau funda celui mai bun raspuns si vot la celelalte.
Mai am un an si voi da primul meu examen. Imi este frica, ma stradui sa invat si sper ca voi lua rezultate bune. Ma gandesc de pe acum la ce profil sa dau. Un lucru stiu sigur: nu mate-info. Ma chinui f. tare cu matematica, nu mi-e deloc draga, invat doar pentru ca trebuie la ea, nu din placere, inteleg unele chestii foarte greu, deci ce rost ar avea sa ma duc acolo si sa ma chinui? Stiinte sociale, la mine in oras, nu e profil prea ok, se intra cu cele mai mici medii, asa ca ai mei nu vor sa auda de asta. Imi mai ramane chimie-biologie si filologie, iar ai mei spun ca as iesi mai bine la filologie, pentru ca la mine in oras, filologia si mate-info sunt cele mai bune profile, la care se intra cu cele mai mari medii. Mi-ar placea sa devin medic, asa ca as putea sa ma duc la filologie si sa fac pregatire, sa zic, la biologie si chimie? As avea timp? Cum e materia la filologie? Ce profil sa aleg? In afara de mate-info! Stiu ca sansele, pe viitor, la mate-info, sunt mai mari, dar nu-i de mine profilul asta... nu ma descurc, nu-mi place, invat pentru ca trebuie, repet.
Stiu ca si chimia are legatura cu matematica... oare as putea face fata?
Astept raspunsuri sincere. Multumesc!

2 răspunsuri:
| Pripitu_Stefania_2000 a răspuns:

Ca sa devii medic trebuie sa mergi pe chimie si biologie pentru ca astea sunt cele mai importante materii pe care se bazeaza medicina si crede-ma ca este o meserie banoasa dar e si putin mai grea dar daca te tii de carte si inveti fiecare lectie si O INTELEGI totul o sa fie foarte usor si bine si cine stie cat de departe poti ajunge

| butterflyone explică (pentru Pripitu_Stefania_2000):

Multumesc de sfat! Inteleg ca trebuie sa te tii de carte si ca e mult de invatat si stiu ca se bazeaza pe chimie si biologie...dar intrebarea mea este: daca ma duc la filologie, o sa fie mai lejer? In sensul ca o sa pot face pregatire in particular la chimie si biologie, ca sa ma pregatesc pentru medicina? O sa-mi permita timpul sa fac asta sau voi fi asaltata de teme, de lectii? Si chiar de nu mi-e asa draga matematica, o sa fac fata la chimie?