| hasiuc a întrebat:

Plec pe comunitate pe Tir si e pentru prima data. La ce sa ma astept. Cum se mananca carei faza cu butelia, unde ma spal. Ce sa-mi iau la ce sa fiu atent? Orice sfat e bine venit. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ALEXUTZU12701 a răspuns:

Salut! Am 10 ani de experienta pe tir si stiu cum e la inceput. In primul rand daca esti in oras trebuie sa ai grija la curbele stranse si mai ales la poduri pentru ca au o limita de greutate. Ia cu tine niste mancare( daca nu gasesti pe drum) si daca ai o ruta de 2000 de km sau mai mult te poti opri o noapte la un motel sau la un hotel f ieftin ca sa te speli. In restul noptilor poti dormi in tir dar sa ai marfa bine incuiata si sa dormi ca "iepurele" (daca auzi un sunet sa te scoli instant) si in final s ar putea ca firmele sa aiba cate o data datorii la tine (nu te platesc la timp).
P.s. aproximativ 1/2 din banii castigati pe cursa se duc pe motorina. Sper ca te am ajutat!

| hasiuc explică (pentru ALEXUTZU12701):

Multumesc. Da m-ai ajutat mult.

5 răspunsuri:
| UNHleaSHD a răspuns:

Tu nu ai pic de experienřă şi te vezi pe 40 de tone?

| hasiuc explică (pentru UNHleaSHD):

Am sase luni pe categoria C in Romania.

| UNHleaSHD a răspuns:

Alexutu, tu sigur ai 10 zile experienta in ETS.

pleci in echipaj cu cineva? Stii ca un vehicul articulat este foarte diferit de un camion nearticulat, nu?
Mancare sa ai permanenta o rezerva de conserve si paine cat de multa. S-ar putea sa stai cate 2-3-4 zile nemiscat.
Abonament la telefon si ceva laptop sau tableta dupa tine, ca sa omori timpul.
Ai grija ca roamingul este destul de scump la salariile romanlor...
Te speli la incarcari si descarcari sau in benzinarii.
Butelia este aragazul tau, pe ea o sa gatesti.
AI grija cu GPSul, sa nu il prajesti ca esti mancat. Nu cred ca stii sa folosesti o harta sau un Atlas.
Programul de conducere sa il stii la perfectie. Nu folosi magnet si nu da in program. Daca o faci o data, dispecerul o sa te puna sa o faci mereu.
La ce firma te duci?

| Claudes a răspuns (pentru UNHleaSHD):

Foarte bun raspunsul! Mai ales de la al 2-lea alineat! Felicitari si multumesc, pentru ca si eu merg maine pe comunitate pe duba de 3, 5 tone. Vreau sa merg si eu pe tir cat mai repede posibil. Doar sa implinesc odata 21 de ani.