| Zozohun a întrebat:

Spuneți-mi si mie cu ce ar trebui sa incep ca sa fac un pas in domeniul "Programare". Sunt in clasa a 8-a si as vrea sa ma duc la un liceu mate-info si vreau sa învăț de acum noțiunile de baza despre programare. Am căutat si pe net insa nu prea am gasit ce căutam. Ideea e ca as vrea sa ma axez mai mult pe limbajul C si C++ sau chiar pe HTML daca se castiga bine.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

In primul rand, trebuie sa intelegi ca HTML nu este un limbaj de programare, este doar un descriptor pentru pagini web.

Daca vrei sa inveti programarea, in primul rand trebuie sa inveti elementele de baza: date si manipularea lor, structuri logice, algoritmi, obiecte si manipularea lor etc. Cunoscand aceste lucruri, programarea intr-un anume limbaj de programare (fie el C/C++, Java, Python etc.) nu inseamna decat sa inveti sintaxa limbajului, aplicabila elementelor de baza. Cu alte cuvinte, trebuie sa inveti si sa intelegi conceptul, dupa aceea iti alegi limbajul in care sa-l exprimi.

Pentru inceput, cel mai usor este sa inveti PASCAL (un limbaj de programare puternic, cu sintaxa apropiata de limbajul natural, creat exact pentru incepatorii in ale programarii). In momentul in care ti-ai format modul de gandire necesar, trecerea de la PASCAL la C/C++ devine foarte usoara. Dupa aceea, depinde numai de tine cat de departe vrei sa ajungi.

| Zozohun explică (pentru JackR):

SI PASCAL il pot invata si online, sau neaparat la scoala / cursuri?

| JackR a răspuns (pentru Zozohun):

Presupun ca exista cursuri online. In mod sigur, exista carti pe initiere.

| JackR a răspuns (pentru JackR):

Uite, asta pare sa fie o carte care acopera fundamentele programarii in PASCAL: http://www.teora.ro/......mbshop.cgi
Nici macar nu costa prea mult, comparativ cu altele.