| Maxxxi a întrebat:

sunt in clasa a 11 la liceul de mate-info intesiv, fac informatica la scoala acum 7 ore/saptamana.Dar am niste intrebari pentru cei care se pricep:As vrea sa continui pe programare dar nu sunt sigur ce ar trebui sa fac, materia de la scoala lucram mai mult cu numere si calcule si atat..As dori sa fac ceva mai mult sa incep sa invat cum sa creez ceva, algoritmuri cu care poti interactiona ceva mai practic decat doar calcule.La aceste lucruri o sa ajung mai tarziu sau trebuie sa le invat singur? Si daca o sa ma axez pe programare, ma gandeam sa invat si java sau python in paralel, ar fi ok sau mi-as pierde timpul invatand la scoala c++? Sa ma axez pe c++ si sa fac cat imi da scoala? Sper ca ati inteles la ce ma refer happy.

Răspuns Câştigător
| AdrianaLacan a răspuns:

Salut, ce faci la scoala e aproape nimic, pe langa ce inveti la facultate sau la o firma de IT. Cunoscotarii de Java sunt cei mai multi, de asta iti recomanda daca poti sa inveti C++ sau Python in paralel (dar programare orientata pe obiecte OOP, cred ca aplicatia Eclipse e cea mai ok ca sa incepi sa inveti astea, gasesti cursuri pe Youtube o gramada ). asa o sa inveti sa faci chestii faine, mici aplicatii care sa iti intoarca chestii apasand un buton. etc. happy PS: la interviu nu te intreaba cate diplome ai sau ce ai invatat in scoala/facultate, ci ce stii sa faci, ii intereseaza portofoliul de aplicatii happy

Eu lucrez pe baze de date, PL/SQL si imi place, dar regret ca nu am contrinuat c++, mi-a fost frica.

Bafta!

| Maxxxi explică (pentru AdrianaLacan):

Salut,am citit raspunsul si m-am uitat pe internet dar unii oameni au zis ca c++ e o limba destul de veche si nu e de viitor..Doar din ce am citit.Dar totusi o sa incerc.Am vrut sa incerc sa invat Python deoarece din ce am vazut pe internet pare o limba destul de simpla, practica.Dar daca c++ e de viitor m-as axa doar pe el.Mersi de sfat!

| AdrianaLacan a răspuns (pentru Maxxxi):

Poate ca e unul din cele mai vechi limbaje, dar si foarte complex happy si daca ai rabdare sa cauti un job, o sa vezi ca se cauta si pe C++, si sunt renumerate foarte bine aceste posturi. happy Gandeste-te ca din C++ poti trece foarte rapid sa scrii cod sub linux, lucru pe care nu-l poti face atat de usor daca inveti doar java/phyton. Eu nu zic sa nu inveti java, ci doar ca parca e prea plina piata de cunoscatori de acest limbaj, exact cum a fost cu absolventii de drept sau de contabilitate, parca sunt prea multi happy eu daca ar fi sa o iau de la capat, asta as face. Fiecare decide pentru el ce e mai bine, java e un limbaj foarte comun, usor de invatat si cu multe librarii care se mai si schimba. C++ e un limbaj basic si e fain si antrenant sa incerci sa gasesti solutii in acest limbaj. PPS: eu sunt femeie, deci poate gandim diferit happy