| Akimakim0707 a întrebat:

Merita sa mă apuc de agricultura, dacă am o suprafața de teren relativ mare, dobândită prin moștenire in Republica Moldova? (5 hectare de teren) Ce costuri implica pentru început o astfel de afacere? Gen utilaje, accesorii, consumabile iar ce este recomandat sa plantez? In momentul de fata nu dețin nici un tractor/accesoriu agricol!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, noi nu cunoastem legsilatiei Republicii Moldova si nici preturi locale.
Cred ca-i important sa te interesezi local, la un consiliu sau primarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 hectare nu e o suprafață mare...nu știu cum este subvenționată agricultura în RM, dar în România, unde vin bani și de la APIA(cât vor mai veni), nu are niciun sens să-ți iei utilaje pentru 5 hectare.

| Akimakim0707 explică (pentru anonim_4396):

Nu e adevărat, sunt foarte multi oameni câte au S-o 2 tractoare cu accesorii complete pentru 2-3 hectare, m-am gândit și sa angajez cu ziua niște oameni, sa muncească cu mâna, dar e greu sa gasesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Ok, investește tu bani în tractoare, ia și o combină, să fie și noi, ca să lucrezi 5 hectare, e o afacere bună.
Cred că asta voiai să auzi.

| FeelFor a răspuns:

Mai bine iti faci o ferma de animale