| AlbertDaniel a întrebat:

Sun in clasa a xi-a filologie si as vrea sa dau la facultatea de informatica. As putea face față la matematică? Nu am facut decat in primii doi ani de liceu. Cam ce cunostinte de mate si info ar fi necesare acolo? As putea face fata cu profilul actual?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La informatica ai nevoie de matematica ca de apa! Practic informatica are la baza matematica, fara de care nu se poate face nimic!
Acolo se face un nivel foarte inalt de matematica, iar daca tu nu ai invatat pana acum matematica la greu, ori pui mana de anul asta sa incepi pregatirea, ori iti cauti ceva fara matematica.

| AlbertDaniel explică (pentru Violleta2022):

Si informatica economica? E tot asa?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, cu profilul actual nu poti face fata la o facultate de info...de fapt, nici nu cred ca vei intra la facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face matematica nivel M1, analiza matematica, geometrie, algebra

| T0T a răspuns:

Am un coleg aici unde sunt eu pe inginerie care a mai făcut o facultate de drept și a fost la filologie. Se descurcă el, cu chiu cu vai, însă cam e pe linia de plutire. Eu cred că ar trebui să faci niște meditații înainte.

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaCMH a răspuns:

Nu cred ca o sa faci fata.
E prea greu si prea multa materie pierduta.
Trebuia sa te gandesti mai bine inainte sa iti alegi profilul la liceu.

| GoStar a răspuns:

Nu faci fata, e matematica si programare pura, alege altceva,

| AlbertDaniel explică:

Dar daca as merge la informatica economica ar fi mai usor ca la informatica? Imi puteti da mai multe detalii despre ce sa invat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlbertDaniel):

Tu ce parerea ai? Economia cu ce crezi ca se manaca?
Ca-ti iese pe nas numai matematici inalte, cand faci o facultate de economie!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pana acum nu ai ales decat 2 facultati care au ca obiect principal si lucru la greu: matematica!

Cu filologia te poti baga pe ceva precum: jurnalism, avocatura, notar public, mediator, jandarm, psiholog, terapist, ofiteras de marina, militarie sau jandarmerie ....chestii de vorbareala multa, nu de matematica pura!