| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a12-a profil filologie si m-am gandit la facultatea de limbi straine sau drept.Care sunt argumentele pro si contra pentru aceste facultati, si cam ce meserii se pot face. FUNDA de 1000 ori.

Răspuns Câştigător
| pilifalexandru a răspuns:

Vorbesc in calitate de absolvent de drept.
Pt a fi practicant de drept, drept sa ai vocatie pentru asa ceva, sa-ti placa, daca nu o sa iti creeze f. multe probleme de stres aceasta meserie.
Dreptul iti deschide multe porti: magistrat, jurist, notar, executor judecatoresc, avocat.
Insa absolventii de lb straine vor fi mereu cautati, mai ales daca faci o lb straina nu asa de mult vorbita: portugheza, lb-le vorbite in China, japoneza, limbi nordice, etc.
Practic o fac. de lb straine iti ofera, zic eu mai multa stabilitate.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

La limbi straine nu prea ai mult noroc cu angajarile pentru ca e relationata cu facultatea de litere, la drept e bine dar sa o faci la straini prinzi cetatenia si devi judecator in Germania sa zicem cu un salariu mai bun si totul e legal acolo.