| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Sunt foarte derutat...

1. Daca intru la Academia de Politie și aleg profilul Poliție Rutieră de exemplu, o să fiu licențiat și în drept?

2. Daca intru la Academia de Poliție și aleg profilul drept...ce fel de polițist o să ies de acolo? Eu NU vreau jurist/avocat etc.
Deci daca aleg profilul Drept, după ce termin academia de poliție, o să pot fi încadrat polițist la rutieră (de exemplu)?

Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| RalucaRalu2 a răspuns:

Bună!
Daca vei candida si vei fi admis pentru OSP, in anul II poti opta in functie de media anului I pentru unul din profilele ce se scot ( ordine publica, rutiera, investigarea fraudelor, investigatii criminale, combaterea criminalitatii organizate, transporturi, etc). Pt criminalistica si informatii de obicei se sustine un interviu.

In cazul in care intri la Drept, faci 4 ani si primesti diploma de licentiat in drept si vei lucra ca ofiter de cercetare penala la una din structurile de politie judiciara cum ar fi investigarea fraudelor, investigatii criminale etc. Mult succes!

| NeedHelp1 explică (pentru RalucaRalu2):

Pai și dacă o să-mi aleg profilul Poliție Rutieră... nu o să fiu licențiat și în drept?

| RalucaRalu2 a răspuns (pentru NeedHelp1):

Nu. Doar dacă intri la drept vei avea licența în drept.