| MeisterSchnitzel a întrebat:

Ce părere aveți despre prostia infinită a stimatului dl Sorin Cîmpeanu, preaiubitul nostru ministru al educației? Dl a decis ca, din 2 aprilie până în 4 mai, să stagnăm fără motiv. În luna aprilie se dădeau teste, se puneau note... noi vom sta 1 lună fără să facem nimic. Imaginați-vă câte puteam face luna asta: teste, ascultări, note pe activitate etc. La matematică suntem în mijlocul capitolului și apoi mai avem 2 capitole care ne așteaptă - cu alea ce facem? La română, la fel! Eu, cel puțin, nu am mai mult de o notă pe materie (8, 5 la mate; 9 la biologie; 9, 7 la română; la engleză aflăm vineri ce notă am luat etc); profesorii nu vor avea timp să predea materia, să dea teste și să și corecteze testele. Finalul anului va fi o nebunie, totul din cauza proastei decizii de a primi o vacanță de 1 lună. Ce ziceți? Sunteți de acord?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vacanța de vară va fi la rându-i scurtată cu 2 săptămâni, astfel că nu se va "pierde" timp. Vei merge la școală până pe 2 Iulie, timp berechet pentru a lua note. Dacă e vremea frumoasă, ieși și tu pe afară luna asta, că e primăvară și nu e caniculă.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt de acord. Rata de infectare este mare peste tot. Așa vă ferește de îmbolnăvire. Bucură-te de vacanțe, cât ești elev.

| Zuzu1991 a răspuns:

?
o picatura in ocean, comuistii spuneau ca trebuie sa fim "destepti" asa ca au bagat materie la greu pe care nu o invata nimeni, dupa aia s-a pastrat "traditia" si in fiecare an, s-a EXPERIMENTAT alta imbecilitate si mai mare decat anul trecut
nu mi se pare nimic diferit acum, acelasi ocean de prostie crasa

| Werrich a răspuns:

"Dl a decis ca, din 2 aprilie până în 4 mai, să stagnăm fără motiv."
Faptul ca e sarbatoarea Pastelui pentru romano-catolici si neo-protestanti pe 4 aprilie si Pastele ortodox pe 2 mai nu e un motiv sa dea vacanta elevilor? Nu era corect sa dea vacanta de Paste doar elevilor ortodocsi.

| MeisterSchnitzel explică (pentru Werrich):

Ba da! Sunt complet de acord; dar nu o lună! Se putea ca vacanța pentru Paștele catolic să înceapă în data de 2 aprilie și să țină până în 9 aprilie iar cea pentru Paștele ortodox putea începe în 30 aprilie și să se termine în 8 mai!

| Werrich a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Si elevii catolici veneau la scoala de pe 30 aprilie pana pe 8 mai iar cei ortodocsi aveau vacanta?

| MeisterSchnitzel explică (pentru Werrich):

Nu! Nu mergea nimeni la școală!

| romeo78 a răspuns (pentru Werrich):

Niciodată în România, celorlalte culte religioase în afară de cultul religios oficial, statal, ortodoxia, nu au primit vacanță în cazul unei sărbători importante ale cultului respectiv. Doar, local, prin intermediul inspectoratului școlar se acordau libere, în localitățile unde era majoritar, alt cult religios, decât cel oficial.
Iar, catolicii au mai avut față de noj Sărbătoarea Pascală la o lună diferență și nu au primit vacanță elevii catolici.

| romeo78 a răspuns:

Mai este o săptămână jumătate până pe 2 aprilie. Aveți răbdare cu acest guver, care se răzgândește peste noapte. Sunt multe voci care spun că trebuie să se țină cursuri on-line, nu o vacanță completă.
Sau varianta ca această lună de vacanță să însemne luarea bacanței mari în 5 iulie, de exemplu, tot în iulie să se dea toate examenele de admitere, bacalaureat.
Oricum sunteți o generație de sacrificiu, iar cine va dori să învețe, va învăța, cine nu, peste 4, 8 ani de zile, la examene vor fi analfabeți!
Oricum, acest an școlar este pierdut! Oricum sunt zeci, sute de mii de elevi fără cursuri online făcute și unde profesorii s-au dus la elevi cu lecțiile.
Mai contează că aveți o lună vacanță? Nu, pentru acești guvernanți!

| goguPatent a răspuns:

O sa le recuperati la vara.
Acum o vacanta completa va micsora mobilitatea oamenilor si va da o perioada de 1 luna la dispozitie pentru vaccinare. Oricum mai bine 1 luna de vacanta decat 1 luna de scoala online.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Educație: Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară
are vreo legatura cu functia? ministru al educației?
de aici si deciziile,, perfecte si inteligente''