| anonim0007 a întrebat:

un prieten s-a angajat la Auchan a semnat contractul pe 3 luni si a inceput sa lucreze. Dupa 2 zile nu sa mai dus.Intrebarea este:ce face el acum? trebuie sa se duca sa-si dea demisia sau sa nu se mai duca deloc poate se anuleaza contractul.niste sugestii. Funda

2 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Depinde motivul pentru care nu se mai duce.Nu isi mai doreste el pentru ca nu poate fata cerintelor postului, sau angajatorul a considerat asta. In primul caz va trebui sa isi dea demisia, iar in cel de-al doilea sa fie demis(concediat).In ambele cazuri daca nu a cotizat in ultimele 12 luni, nu beneficiaza de somaj.

| anonim0007 explică (pentru ASIGURATORUL):

Nu poate fata cerintelor postului asta este motivul.si daca isi da demisia trebuie sa anunte cu 15 zile inainte.adica sa mai ramana inca 15 zile pana i se aproba.asa ca mai bine sa nu se duca si in 3 zile lipsite nemotivat se anuleaza contractul