| Monroe2017 a întrebat:

Vad din ce in ce mai multi tineri care aleg o cariera in armata si ma bate si pe mine gandul sa fac la fel pentru ca se plateste bine, e un loc sigur de munca si sunt multe beneficii. Vreau sa stiu ce parere aveti si voi despre o cariera militara in multe detalii ca sa mi fac o idee.Si ma gandeam sa dau la Academia din Sibiu.Ce parere aveti? Cu cat mai multe raspunsuri, cu atat mai bine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Total eronata parerea ta, se vede ca ai auzit doar partea frumoasa a povestii, pentru ca, nu exista facultate sau scoala care sa vina cu post asigurat, asta fiind problema ta, unde si cum iti gasesti de munca.
Apoi, salariul mare il obtii dupa 10-20 de ani de activitate militara, nu de la inceput, cand esti proaspat angajat, ca atunci primesti salariu mic, conform cu lipsa ta de experineta si cu gradul pe care-l ai, asta in situatia in care ti-ai gasit deja de munca pe undeva.

| Monroe2017 explică (pentru Violleta2022):

Eu am discutat cu un colonel de la un centru militar si el mi-a dat toate detaliile.Deci te asigur ca nu e nimic eronat in ce am scris. Locul de munca ti l asigura ei imediat ce ti ai terminat studiile.Si totodata vin si celelalte beneficii.Deci informeaza te mai bine inainte sa raspunzi cuiva doar pentru ca ai auzit in stanga si n dreapta. Oricum, mersi frumos pentru raspuns.

| IamTheDevil a răspuns:

Sunt multe avantaje dar si dezavantaje.
Avantaje: Salariu atractiv, pensie atractiva si din cate stiu te poti pensiona la 40 de ani. Pe langa asta, este o meserie onorabila si respectata, te poate invata foarte multe aceasta meserie si sigur te va face barbat.
Dezavantaje: Niciodata nu esti liber 100%, daca armata are nevoie de tine, lasi totul balta si te duci, pentru ca trebuie sa iti executi ordinul. Pe langa asta exista riscul de viata, poti fi trimis in misiuni in alte tari si sa stai cu grija ca nu mai ajungi cu bine la familia ta.