| Freky229 a întrebat:

Vineri, in ora de religie, am ras si mi-a pus punct la purtare profa, dar parca mi-a pus data ( a zis ca ne asculta saptamana viitoare ), am vazut ca a scris cu pixul, nu a zis nimic de director, dar dupa o colega ia comentat, si a zis catre ea ca o sa -i faca referat la director, mie nu mi-a zis nimic.
Help! Nu vreau nota scazuta la purtare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La purtare nu se acorda note de profesori, ei pot doar propune scaderea mediei la purtare. Media semestriala la purtare se stabileste de diriginte, cu consultarea consiliului clasei, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ.
(3)La sfârşitul fiecărui semestru învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru elaborarea aprecierii asupra situaţiei şcolare a fiecărui elev."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Notele la purtare se scad in consiliu profesoral nu le scad fiecare profesor dupa cum le trece prin cap.

| OmulTalentat a răspuns:

De curiozitate, ce clasa esti? Nu va scade nota la purtare pentru ca ati ras, a facut asta ca sa va sperie si sa nu se mai repete. Stiu foarte bine ce iti zic, in ciclul preuniversitar mereu am fost in "clasa aia dezordonata si galagioasa"

| Freky229 explică (pentru OmulTalentat):

Sunt pe clasa a 6 -a

| OmulTalentat a răspuns (pentru Freky229):

Se explica sperietura, stai linistit nu se va intampla sa-ti scada nota.