| Corsi a întrebat:

Vreau da devin politist sa fugaresc criminalii, sa rezolv cazuri de crima,furt,rapire,etc. impreuna cu o echipa sau cu alti politisti.

Stiu ca imi risc viata, dar asta vreau sa fac.
Cati ani de facultate trb sa fac si unde? La subofiteri, la ofiteri?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa urmezi cursurile Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" Bucuresti, acestea tin 3 ani si iesi ofiter de politie.
Detalii gasesti pe site-ul oficial al Academiei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie - deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Esti un copil mic, nu cred ca ai nici 10 ani dupa cum vorbesti, si "te-ai uitat la prea multe filme de actiune", cum zice Kenwill. Un politist da amenzi pentru incalcarea vitezei regulamentare si chestii de genu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine joaca-te GTA sau Gangstar Vegas. In GTA poti fura masinile de politie si faci tot ceea ce iti doresti. Fara facultate, fara batai de cap.

| Kenwill a răspuns:

Te-ai uitat la prea multe filme de actiune.

| Kenwill a răspuns:

Singura data cand o sa-ti pui viata in pericol e atunci cand dai o amenda laughing Un politist normal nu face toate aceste lucruri, crede-ma. Sunt alte persoane care rezolva crima sau mai stiu eu ce, tu doar faci ce iti spun ei sa faci si dai amenzi, controlezi traficul sau mai stiu eu ce fac politistiilaughing)

| Mara14 a răspuns:

Nu iti pui viata in pericol zilnic? Mananci toate chimicalele romanesti atunci nu iti pui viata in pericol? O sa fi politist pe 1300 de lei, care lucreaza cand are chef seful. Daca vrei sa devii sclav mult succes.