| CyberEye a întrebat:

Vreau sa ma fac pilot civil...adica pe Tarom, WizzAir sau altele.Inrrebarea mea este la ce liceu trebuie sa merg? si dp ce facultate? pot merge daca am nota scazuta la purtare la 9 pe un semestru? straight face (diriga ii distrusa si nu ma suporta)
P.S. si ce medii miar trebui de admitere in liceu?

8 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Scoala Superioara de Aviatie Civila pregateste piloti de linie pentru companiile private. Problema este ca locuri nu s-au mai scos in ultima vreme, iar ultimele promotii au probleme in gasirea unui loc de munca pentru ca nu au experienta.

Profilul liceului nu are importanta, desi ar fi bine sa mergi pe matematica-informatica. Purtarea n-are legatura.

Vezi http://aviatia.freeforums.org/scoli-cursuri-pt-piloti-f24.html

| adrian873 a răspuns:

Costa foarte mult licenta de zbor, cam vreo 60.000 euro, bafta

| CyberEye explică:

Stiu,dar nu am intrebat cat costa, am intrebat ce scrie mai sus.Va rog cat mai multe raspunsuri

| CyberEye explică:

Cretzu da-mi id-ul tau de mess

| CyberEye explică:

Ma gandeam si eu...ce legatura are pilotul civil cu cel militar..in legatura cu posturile, am vazut anul trecut ca Tarom angajeaza 60 de oameni si faza este ca sunt de ex.10 posturi si doar 1-2 candidati...

| CrEtZu203 a răspuns:

Salut...si eu am vrut sa fac acelasi lucru sa fiu pilot a venit un comandant la noi de la armata de la un liceu unde se imparte in Campulung, Breaza si la Iasi aici sunt cele 3 licee unde poti face armata sa devii pilot adica tot ce inseamna armata dupa acest liceu poti merge la facultatea din Bucuresti unde de acolo iti alegi ce meserie vrei si media minima este chiar 9 sper sa ai noroc si ne-a spus comandantul acela ca poti sta la internat si vii sambata si duminica (costumatia sunt gratuite) daca aceste lucururi iti sunt de ajutor pot primi o fundabig grinbig grin:big grinsalut si mult noroc

| pinguin_2568 a răspuns (pentru CrEtZu203):

Uita-te ls comentariul lui Cybereye

| NOC a răspuns (pentru CrEtZu203):

Pustiule, liceele militare nu sunt obligatorii daca vrei sa devii pilot militar. Sunt destui studenti care au venit din liceele civile si au intrat fara probleme. Ultimele medii le poti vedea pe site-ul Academiei (afahc.ro).

Ai grija ce vorbesti pe viitor, ai bagat cateva soparle si lumea te poate crede pe cuvant, desi tu esti mic. Oricum, omul a spus clar ca vrea sa fie pilot CIVIL. Civilia si militaria nu se pupa.