| AlphaJoker a întrebat:

Salut, TPUitori. Dacă îngheț studiile la o facultate din străinătate unde am plătit taxă și doresc sa ma înscriu în Romania la facultate, pot beneficia de loc fără taxă, respectiv loc la cămin în urma ierarhizarii de admitere? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil deoarece exista un program special pentru copii cu parinti romani care studiaza in strainatate si vor sa revina in tara sa studieze aici.
Trebuie sa te interesezi la Ambasada sau Consulatul Romaniei in tara unde esti acum, ce formalitati trebuie sa intocmesti ca sa poti face acest transfer.

Cazul fetieti unei prietene din Australia, care s-a nascut in starinatate dar ambii parinti sunt romani, ea a studiat 2 ani in Australia la medicina si ulterior s-a transferat la medicina in tara si a intrat pe loc bugetat, chiar stand la camin.

| AlphaJoker explică (pentru Violleta2022):

Foarte interesantă situația. Bine de știut.
Mulțumesc de răspuns

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, bineinteles daca ai media de admitere care sa te claseze in numarul locurilor bugetate.