| faranum3 a întrebat:

Salut tuturor! am 15 ani si sunt in clasa a 9. Problema mea este ca vreau sa ma las de scoala. Daca ar fi sa insir motivele si nemultumirile care imi sunt aduse de ceea ce ar trebui sa te duca cu un pas mai aproape de a-ti forma un viitor probabil ca as scrie cat un volum de nuvele.In fine o sa scriu cateva pe scurt:
- sunt discriminat de 3/4 din scoala- de ce? /am parul mare(sunt rocker);
- la mine in liceu toate problemele se rezolva cu bataia / nu sunt genul;
- la ore este o galagie insuportabila /deci practic nu intelegi mai nimic chiar daca iti doresti sa fii atent si sa inveti;
- profesorii sunt luati la misto/ asa ca ce pretentii sa mai ai;
- cu toate ca nu suportam scoala inainte acum imi este deja...pfff
- in afara de diploma ca am terminat liceul cu ce o sa ma aleg dupa atata timp? avand in vedere cele mentionate mai sus
- nu vreau ca pe viitor sa ma folosesc de scoala ca sa fac un anumit lucru (m-am documentat si exista o gramada de alternative)
- parerea mea ca anti scoala nu inseamna anti educatie.Culmea imi place sa citesc carti.
- de ce sa fac un lucru cu sila daca nu vreau sa ma sprijin de el?
- ar mai fii o gramada de lucruri de spus, dar nu mai imi trec toate prin minte chiar acum.
O idee ar fi sa ma mut de la liceul asta pentru ca o mare parte din influenta o are si lucrul asta.
Dar daca si in cealalta parte o sa fie la fel sau mai rau?
-si daca ma gandesc sa nu ma mai duc la scoala cum o rezolv cu parintii pentru ca nu prea cred ca o sa ma inteleaga?
si multe... si multe... etc
Vreau sa imi spune-ti o opinie dar nu ceva de genul " sa te duci la scoala pentru ca fara ea nu faci nimic in viata" pentru ca nu e chiar asa.
Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| irinna_2269 a răspuns:

E bine ca in viata sa luam decizii proprii, numai ca, la 15 ani poate e bine sa asculti si parerea unei persoane care a trecut prin scoala. Asta daca vei fi de acord cu ce te voi sfatui. La 15 ani orice adolescent trece printr-o serie de schimbari: are sentimentul ca el este deasupra tuturor, are dorinta de afirmare, vrea sa cucereasca lumea sa fie el in centru iar ceilalti sa graviteze in jur, e trist pentru ca are impresia ca nimeni nu il intelege, se alatura in mod special celor care sunt pe aceeasi unda cu el. Sunt sentimente pe care cu totii le-am trait la randul nostru dar pe care le-am constientizat mai tarziu.
Nu indeparta scoala din viata ta! sfatul meu ar fi sa incerci sa te transferi la alta scoala fara sa te gandesti ca va fi la fel sau mai rau. De unde stii ca nu va fi mai bine?
Chiar daca multe materii par fara rost ai sa vezi ca in timp toate se leaga intre ele, te ajuta sa te dezvolti si sa asimilezi mai bine informatiile.
Gandeste-te ca fara un liceu terminat nu prea ai sanse de afirmare oricat de multe alternative spui tu ca ai gasit.
Poate ca scoala nu e mama educatiei asa cum era odata... dar gandeste-te ca ne raportam la un sistem in care scoala si diplomele obtinute ne ajuta sa ne incadram intr-un domeniu.
Poate nu iti par normale aceste lucruri, acum, la 15 ani. Dar tu trebuie sa incerci sa te raportezi la normalul acceptat de majoritatea oamenilor. Altfel vei fi desconsiderat. Asta e una din cheile de reusita in viata.
Sa nu uiti un lucru: ceea ce gandesti si vrei la 15 ani, cu siguranta nu vei mai gandi la 25 sau la 30. Dar nu vreau sa ajungi pana la acea varsta ca sa imi dai dreptate! pentru ca nu vreau sa regreti o decizie pripita pe care ai luat-o acum. Mai ai putin si termini liceul...nu ceda la greu!

Ps: si eu am vrut sa renunt la facultate in primul an si a fost cineva care mi-a zis sa nu cedez in fata greutatilor pentru ca ar insemna ca sunt lasa. Si nu am cedat. Am terminat-o si imi pare bine ca nu am renuntat atunci!

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da da! --- este "chiar asa " : nu faci nimic in viata! --- nu-ti poti valorifica potentialul intelectual nicaieri fara cel putin o "hartoaga " pe care o obtii absolvind o scoala ( la orice angajare iti cere "hartoaga " )---- autoeducatia te adjuta doar sa evoluezi ca intelect dar nu-ti aduce acea diploma.

Dupa un an, doi, trei de la abandonarea scolii, vei realiza cat de urias este raul pe care singur ti l-ai facut si te vei intoarce la scoala tot in clasa a 9-a ( dar la seral, si nu vei face 12 clase, ci 13 )
Stiu ce vorbesc caci, in familie am un caz de abandon scolar ---tot in clasa a 9-a si tot din aceleasi motive ca si tine! Acum, dupa 4 ani de la abandon, baiatul respectiv s-a intors la scoala de buna voie si nesilit de nimeni! -----probabil ca, stie el DE CE!

| Elenuca3567 a răspuns:

Eu zic sa nu te lasi de scoala, e un pas spre nereusita in viata. Probabil ca ai nimerit intr-un liceu slab, in care disciplina nu e la ordinea zilei, cum ar trebui sa fie. Sfatul meu e sa mai astepti putin, eu sunt in clasa a zecea, cand am inceput clasa a noua mi-a fost si mie destul de greu pana m-am acomodat. Daca tot nu reusesti, intreaba-ti prietenii poate te ajuta ei sa gasesti o scoala mai "disciplinata". Vorbeste si cu parintii. Mult succes si sper sa te acomodezi. happy

| scully a răspuns:

Eu cred ca o alternativa ar fi sa schimbi liceul inainte sa-ti ''dai cu presupusul''. Nu te gandi la chestii de genul ''Daca imi schimb liceul o sa fie la fel''. Pana nu incerci, n-ai de unde sa stii. Incearca o scoala mai buna, mai renumita in orasul tau.
Si ignora-i pe cei care te discrimineaza sau rad de tine, gandeste-te ca nu esti singurul caruia i se intampla asta...sigh
Si nu renunta la scoala--> parerea meawinking
Pa pa si sper ca te-am ajutat happy :-x

| DarkDream a răspuns:

Deci nu trebuie sa te lasi de scoala crezi ca mie imi place si eu am parul lung si sunt intr-un liceu plin de ''cocalari'' cum sunt majoritatea liceelor din Romania straight face

mai bine te muti din liceu inainte sa te muti vezi mai intai cum merge treaba pe la care vrei sa te mutiwinking

daca nu te poti muta incearca sa inveti mai bine un an ca sa faci medie sa te duci la un liceu mai bun (de obicei la liceele bune nu e discriminarea asa mare in orce caz nu e discriminarea de la liceele medi si slabe findca nu orce idiot are medie de liceu bun )

incearca sa-ti faci un grup de prieteni eu mi-am facut prieteni am noroc ca sunt intr-o clasa destul de ok si ma inteleg bine cu cei din clasa desi sunt si maneleistiin care incep sa-mi faca probleme da mai e si un tip care danseaza dnb cu care m-am imprietenit imediat big grin si mai sunt cativa pacat ca suntem raspanditi in clase diferite ideia e ca daca sunteti mai multi nu o sa se lege asa des de voi (desi am pastito o data sa urca scarile spre clasa impreuna cu colegi de clasa si m-a tras unu de par noroc ca mai era unu cu el care i-a zis sa ma lase)oricum eu vreau sa ma mut de la liceu momentan ma chinui sa-mi fac medie dar sunt intr-o calsa cu profil de fizica si e super naspa big grin

sper ca te-am ajutat big grin

funda?

| MissCupcake_7313 a răspuns:

Pai dap... eu zic sa te muti de la liceu! Problema e ca daca renunti la scola nu vei fi angajat nicaieri, poate doar la salubritate, si nu cred ca iti convine.Nici sa te lasi de scoala pentru 2-3 ani nu merita ca ii pierzi degeba.

| MrWicked a răspuns:

Muta-te la alt liceu pentru ca nu cred ca e o idee buna sa renunti definitiv la liceu

| Raz11 a răspuns:

Muta-te si tu la alta scoala. Eu nu cred ca o sa fie asa si la alta scoala.

| Birdgirl a răspuns:

Hey big grin Pai nu mi se pare tocmai o idee gresita...thinking Hmm. Uite sfatul meu : Incearca sa vorbesti cu ai tai si sa le explici ca vrei sa te muti la alt liceu. Incearca sa ii faci sa te inteleaga. Oricum, nu e o idee buna sa renunti de tot la scoala. Nu sunt tocilara, si si eu sunt in mare parte rockeritza...si mi se pare super ok. In plus.nu ai prieteni de "seama ta" cu care sa te poti intelege si etc? However, big grin ti-am spus sfatul meu. Sper sa iti fie de ajutor si inca ceva : Rock-ul la putereeeee! \m/ =]] Good luck! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa renunti la scoala daca nu-ti place cum ai zis si tu daca faci ceva cu sila mai bine nul faci

| zalisa a răspuns:

Schimbă liceul, cristi dragă.
Nu spun că la un alt liceu va fi raiul pe pământ, dar poate va fi mai bine.
și în legătura cu discriminarea mie imi plac băieții cu parul lunglaughing

| IFever a răspuns:

Asculta sfatul meu si eu sunt rocker/metalist.Si situ ce vorbesc.
Da-i in *** mea de handicapati.Niciodata rockerii nu vor suporta cocalarii si viceversa.Deibicei din cauza mentalitatii, nu vei vedea niciodata rockeri prosti si cocalari destepti.Lasa-i sa-sti traiasca gloria. Dude, daca vezi ca nu rezolvi cu ei.Arde-i,cautati o gasca de rockeri si asteptati-i dupa ore. Dupa care dumnezeu cu mila.Ai grija de tine, dude.

| Dragunov a răspuns:

Www.listenrock.com/forum spune povestea ta aici si invata din sfaturile noastre poti schimba liceul. si sa ai o viata plina de lucruri frumoase!

| bonatz a răspuns:

Ideal ar fi sa vorbesti atat cu parintii, cat si cu diriginta/dirigul si sa incerci sa rezolvi cumva problemele, spunandu-le ceea ce te deranjeaza.Atat parintii, cat si diriginta/dirigul au, oarecum, obligatia, sau cel putin, asa ar fi normal, sa te asculte si sa fii inteles, gasindu-se o rezolvare pentru problemele tale.

Asa, la prima vedere, imi dai impresia ca esti un baiat 'cultivat', destept, mult mai destept fata de altii si tind sa cred ca ai ajuns, din greseala, sau ma rog, cu buna stiinta la un liceu 'nasol'.

Vorbeste cu ai tai si vezi daca nu te poti transfera. Din cate stiu eu, te poti transfera doar in vacanta inter-semestriala, sau dupa ce ai terminat anul scolar, insa, daca esti exmatriculat, cred ca te poti inscrie la orice liceu vrei, daca ai medie si daca esti acceptat.Depinde si daca ai pile.Matusamea este profesoara de engleza de mai bine de 25 de ani, in Baia Mare si in cateva zile, ma poate transfera linistit intr-o alta clasa, in liceul in care sunt acum, sau in alt liceu.

Dupa 10 clase, poti renunta la scoala, primind diploma de 10 clase, insa, sincer, nu te sfatuiesc sa faci asta, deoarece, ma gandesc ca sansele sa fii angajat undeva sunt minime.

Transfera-te doar in cazul in care crezi ca nu mai rezisti si nu exista alta solutie.Incearca sa te atasezi, totusi, de colegii tai. Daca nu poti, iar acestia de discrimineaza, injura sau nu te baga in seama, sfatul meu e sa te transferi.Gandeste-te ca anii de liceu sunt cei mai frumosi ani si nu merita sa ii irosesti asa, pe degeaba, sau sa ii pierzi.

Si eu am tot 15 ani si sunt tot in clasa a IX-a.

Sper ca ti-am fost de folos.Numai bine!