| TnyBZ a întrebat:

Ieri am postat pe Facebook, o opinie despre scoala mea in care mi-am exprimat nemultumirile intr-un mod cat se putea de politicos. Statusul incepe asa: Astăzi, m-am convins că, într-adevăr, fac parte dintr-un liceu de nimic, un liceu cu rezultate de faţadă şi un liceu care nu valorifică absolut nimic in elevi, sau dacă valorifică, acolo, 5% dintre elevi, ori sunt copii de profesori, ori elevi super-mega-ultra-pupincurişti şi cu două feţe, una la şcoala, una în viaţa de zi cu zi, ori copii de persoane cu influenţă sau cunoscute(şi nu e singurul liceu care face asta).
- Astazi am fost informat ca voi fi subiect in consiliul profesoral si va urma sa mi se scada nota la purtare datorita acestui status. Este legal ce fac domnii, sau trebuie sa iau masuri? Doar pentru partea pe care v-am scris-o aici voi fi sanctionat, pentru ca am spus ca liceul e un liceu de nimic. Eu cred ca prin aceasta sanctiune imi va fi taxat dreptul la opinie. Doresc parerile unor oameni care fac parte din sistem si stiu care e chestia, daca se poate.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca as fi directorul liceului te-as da in judecata pentru defaimare. Vad ca esti un tanar care stie sa scrie corect ceea ce este rar pe aici. Trebuie sa mai inveti ca atunci cand acuzi pe cineva trebuie sa ai si probe pentru asta. Lucrurile generale de genul: astia sunt idioti, liceul este de rahat, etc te pot duce in situatii neplacute. Adica, sa nu te exprim la general ci la lucruri concrete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa te exprimi asa. Limbajul este inadecvat, chiar daca tie ti se pare un limbaj politicos si nu mai stiu cum. Ai folosit cuvinte mai putin frumoase cand ai incercat sa iti exprimi parerea cu privire la educatia din liceul tau. Cunosc si eu licee precum al tau dar niciodata copiii de acolo nu s-au exprimat asa.
In al doilea rand, ar fi fost de preferat sa discuti nemultumirile cu un profesor sau cu dirigintele, in niciun caz sa postezi acel mesaj pe contul de Facebook, pentru ca acolo mai mult ca sigur il pot vedea multi. Stiu ca poate asta era ideea, sa vada si cei din liceu, insa chiar nu este bine si nici frumos cum ai procedat pentru a-ti exprima nemultumirea.
In al treilea rand, poti fi sanctionat pentru ceea ce ai facut, dar in cel mai bun caz poti primi doar un advertisment. Bineinteles ca avem cu toti dreptul la propria opinie, dar aceasta opinie trebuie si ea exprimata mai frumos, adecvat, in niciun caz cum ai facut tu. Eu cred ca situatia este asa cum a descris-o tu, insa un director tine mult la imaginea liceului, astfel ca el va fi deranjat de comentariile "rautacioase" care pot strica acea imagine.
In concluzie, pe viitor incearca sa ai mai multa grija, sa discuti nemultumirile cu dirigintele iar cand vei mai vrea sa iti exprimi opinia fa-o in cel mai frumos mod posibil si asigura-te ca nu vei face asta pe o retea de socializare.
Succes happy

| Albinuța767 a răspuns:

Da au voie deoarece din anul acesta sa impus o lege o regula de Facebook ca sa nu sa se jignească cu nimic pe oameni locuri. Daca ești postezi ceva care poate face de rușine pe cine cum ai spus tu despre liceu cumva l-ai mfacut de ras. Ti-ai dat cineva raport și acum ești sancționat dar nu e obligatoriu sa îți de-a cineva raport. Acum chiar daca postezi înjurături și pentru alea te sancționează și îți dă și amenda daca abuzezi pe cineva verbal. Deci ai grija ce faci de acum înainte că acum oricum n-ai ce face.

| Mirumirela21 a răspuns:

Nu inteleg absolut nimic, un adolescent n-are voie sa-si spuna parerea despre liceu? Prin postarea ta ar trebui sa-i fii dat de gandit sa schimbe ceva in liceu nu puncte scazute la purtare.