| anonim_4396 a întrebat:

sunt în clasa a 10 și m-am gandit să mă las de școală, deoarece din punctul meu de vedere școala nu e totul.
Mi se pare că este o pierdere de vreme și că doar le cheltuiesc banii părinților deoarece nu cred că am șanse sa-mi iau bacul.
Sunt o grămadă de alternative pentru a avea un viitor decent.
Nu stiu dacă este o idee bună de aceea am nevoie si de părerea voastră.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Stai ma acasa si invata sa-ti iei bacul. Daca pleci cu atitudinea asta normal ca nu poti sa-l iei.
Esti inca mic, ai timp destul sa inveti si sa te pregatesti. Bacul nu e asa greu cum pare.
Daca la mate chiar nu esti bun si esti pe un profil de genul, muta-te la filologie unde il iei pe tocit pana la urma.
Nu gasesti nimic de munca fara bac.
Daca ai impresia ca pentru simplul fapt ca putini oameni au reusit sa faca ceva wow in viata lor lasandu-te de scoala, nu inseamna ca toti reusesc. Majoritatea ajung muncitori pe santier.
O, si sa-ti mai amintesc ceva, OAMENII AIA NU TRAIAU IN ROMANIA! Unde de multe ori nici oamenii cu studii superioare nu-si gasesc de lucru.
Asa ca stai si invata macar bacul sa-l iei.
Mai ai 1 an si jumatate. Merita sa-ti strici viitorul de tot pentu atat?

71 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea meseriilor necesita sa ai liceul terminat (nu neaparat si bacul sau facultate).
Parerea mea este sa termini liceul, chiar daca nu iei si bac-ul la urma.
Te poate ajuta mult dca ai merge la un liceu industrial /colegiu de profil, unde sa primesti si o calificare (!) dar si ceva practica si experienta.

Cu doar 10 clase lumea "buna" te priveste azi doar ca pe un analfabet...

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, scoala nu-i pentru toata lumea!
Unii, nu vor sa ajunga mai departe de marginea satului, pentru ca, cu 10 clase nu te mai primeste nici sa pui marfa pe raft in magazin, peste tot se cer 12 clase si BAC-ul luat.

Dar, dupa cum spuneam, cineva trebuie sa mature strazile, sa faca santuri, sa desfunde canalizarile, iar celor care le place aerul curat, munca pe ogor sau la gradini, ori la cresterea si ingrijirea bovinelor, ovinelor sau la ferme de pasari.

Iti imaginezi ca, loc de urcat in functii nu exista, ca peste muncitorul simplu, domneste inginerul si directorul, oameni cu facultati.

Eu ti-as sugera sa pui pe hartie ce vrei sa realizezi in viata si sa vezi de cata scoala ai nevoie. Ca de te multumesti cu salariu minim pe economie de 1000-1400 lei/luna, atunci esti invitat sa renunti chiar maine la scoala, ca si asa este timp pierdut pentru tine.
Cat privesc cheltuielile parintilor, ma sochez, pentru ca scoala si liceul pana terminarea celor 12 clase, este gratis deci, de ce platesc parintii tai? Mergi la scoala privata?

| UnOmModest a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate ca face meditatii...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca munca necalificata pe santier sau la curatenie pe undeva (ca fara diploma de bac cam astea sunt altervativele) inseamna un viitor decent pentru tine atunci bafta

| Cannibal a răspuns (pentru suntserios):

Cu alternativele mă referam la fotografie sau la muzică deoarece cant la chitară și mai sunt si alte alternative.

| anonim_4396 explică (pentru Cannibal):

Vezi ca acele alternative costa mai mult decat poti aveawinking, numai un aparat profesional este 10.000 ron asa "mediu".

| ALGator a răspuns (pentru Cannibal):

Daca vrei sa te axezi pe cintat la chitara. E o meserie de liber profesionist, in care alergi dupa comenzi. Tot ceeace stii in plus iti mareste sansele pentru un angjament sau succes de public.
De exemplu, e bine (de fapt necesar) sa inveti si pian (sintetizator) foarte bine in stilurile care te intereseaza. Chiar si inca un instrument. Si incepi sa compui, chiar daca la inceput ti se pare ca produci timpenii. Poate ca trebuie sa faci minim 20 de piese ca sa intelegi cam cum trebuie facut. In compozitie trebuie sa cauti "substanta vrajita" care da pieselor atractie. Nu trebuie sa fii original, e OK sa copiezi (in draci) elemente de la altii. Dar trebuie sa iti ascuti simturile si gindirea ca sa stii ce trebuie sa pui ca sa misti sufletele ascultatorilor. Fa treaba asta acum imediat, altfel risti sa cinti pe undeva printr-un bar cand e nevoie. legat de compozitie va trebuie sa intelegi si trucurile de a scrie un text bun (poate 80% din texte sunt vrajeli si gargara, pentru ca cei care scriu nu stiu cateva principii simple).
In arta nu tine sa trisezi, sa incerci sa faci impresie. Publicul ori are erectie ori nu are. Si o face din ce ii dai tu, nu din ce vrei tu sa-l vrajesti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cannibal):

Da, si fotografia si zanganitul la chitara sunt hobby-uri, nu calificari!
Daca erai foarte bun macar la vreuna din ele, pana acum ajungeai celebritate pe internet.
Pana una-alta, este perfect greierele puturos: ori pozezi cu burta la soare, ori zangani din chitara, probabil ca tot lenea te tine langa gura sobei, ca-i bine sa stai pe spinarea parintilor si sa nu faci nimic.

| Cannibal a răspuns (pentru Violleta2022):

De unde ști că nu sunt bun? Și de unde ști că nu sunt cunoscut?
Ști destul de bine că rock-ul în Ro este privit drept satanist din cauza mentalități. Și la cât de manelistă ești pun pariu că nu cunosti un chitarist bun din acestă țară.
În Ro din păcate devii celebru din cauza prostiei, sunt promovați toți ratați.
Și nu vreau să stau pe spinarea părinților, dacă as fi vrut asta puteam foarte usor sa ma distrez să le cheltuiesc toți banii pentru ce? pentru o seară in club? Când pot să beau si singur acasă.
Când am zis ca vreau să mă apuc de chitară mi-au trimis bani din afară, gandeste-te că aveam banii in mână puteam sa merg sa ii cheltuiesc. Și din aceste hobby-uri aș putea câstiga bine? Și cine a zis că școala îți dă șansa unui viitor mai buni?
Cunosc o gramdă de oamenii cu facultăți care sunt afara lucrând in construcții.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cannibal):

Ai o mentalitate de 2 lei, specifica unui copilas de 15-16 ani!
Toti va credeti buricul pamantului si va vedeti inorcand milioane, doar stand cu burta la soare, zangadnind o chitara sau taind frunza la caini, cand realitatea este total diferita.
Intr-o zi te vei trezii la realitate, dar va fi prea tarziu pentru tine.

Sunt plecata de prea multi ani din Romnaia, nu in Europa, ci ca cetatean strain, in occident, deci nu ascult manele sau alte porcarii de pe acolo pe care le asculti tu.
Stiu ce-i muzica buna pentru ca am tangenta cu ea, merg des la concerte si ma delectez cu muzica adevarata.

Cat priveste cat esti tu de bun la muzica, ca orice copil care zdrangane o chitara si ies sunete, crede ca-i expert in ceva stil muzica, dar ma indoiesc ca la anisorii tai, fara experinta si cultura muzicala, sa ajungi peste noapte un "Justin Biber" al chitarei... asa ca, ia o pauza si trezeste-te la realitate!

Si da, scoala si facultatea iti dau o extrasansa in viata sa urci in cariera, in societate si sa faci bani frumosi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Prostii. Mi-am facut SRL-ul cu diploma de scoala generala...

| andreia67 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate dar e complet aiurea. Am vazut si eu anunturi de angajare pentru casier la supermarket unde cereau diploma de bac. Sunt enorm de multe meserii unde 8 clase sunt mai mult decat suficiente ca sa te descurci, de fapt pana de curand multi care le practicau poate nu le aveau nici pe alea si se descurcau foarte bine. Mi se pare absolut ilogic sa impui o limita de studiu de 8 clase pentru dat cu matura, stiu ca m-a impresionat foarte tare cand am vazut o femeie de etnie roma la tv, la un targ de locuri de munca, care spunea ca nu s-a putut angaja fiindca toti cereau minim 8 clase iar ea avea 4. Si intreba retoric la ce ii trebuie atata scoala ca sa dea cu matura.

| suntserios a răspuns (pentru andreia67):

Nu e deloc complet aiurea... trebuie sa existe niste cerinte minime ca sa functionezi intr o societate cat mai educata

| anonimg a răspuns:

Majoritatea copiilor sunt motivați de sărăcie să învețe; dar putini sunt aceia care sunt motivati din dragoste pentru a se dezvolta. Nu mă refer la tine, ci vorbesc în general.
Părinții trebuie să-și crească și să-și educe copii în dragoste. Ei trebuie să-i motiveze pe copii lor ca să învețe și să facă învățatul un lucru dorit si plăcut, chiar daca este greu.
Tu știi că școala este o necesitate. Problema este ca tu ți-ai pierdut interesul, dorința de a lupta, de a învăța din diferite cauze personale.
Da-mi voie să-ti spun că toti elevii care au o minte și inima sănătoasă ajung în stadiul în care te găsești tu acum. Unii continuă drumul din motivații gresite: să nu ajungă săraci sau de frica părinților -cauze gresite.
Noi trebuie să fim educati că Dumnezeu există, că trebuie să-L cunoaștem si că El are un plan pentru viața noastră. Noi trebuie să spunem: "Doamne, dacă Tu m-ai adus aici, arătă-mi planul care îl ai pentru mine!"
De aceea ce-a mai bună si mai sănătoasă motivație trebuie să fie legată de Dumnezeu. Căci atunci când ajungem sa-L cunoaștem pe Dumnezeu, vom fi pe deplin conștienți că El ne iubește si ne dorește binele. Dacă vom trăi pentru El atunci vom avea putere să mergem mai departe motivația de cel mai puternic și mai nobil gand -de dragostea lui Dumnezeu pentru noi.
Gândește-te la lucrurile acestea; căci este timpul ca să-L aduci pe Dumnezeu în viața ta.

| minrest a răspuns:

Analizeaza toate acele alternative la scoala, toata acea gramada, si vei vedea ca nici una nu sta in picioare. Asta pentru ca valoarea muncii necalificate este foarte mica, in timp ce munca necalificata e grea si ia mult timp, si astfel este foarte greu sa te pregatesti, dand astfel valoare muncii tale.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde, daca esti sigur pe tine ca te vei descurca fara, n-ai decat.

| SG1995 a răspuns:

Ești la liceu sau profesională? Nu de alta dar dacă ești la profesională e oarece alternativă, deși cu liceu făcut ai mai multe alternative de viitor decât cu o diplomă de calificare într-o anumită meserie.

| untu a răspuns:

Scoala nu este o pierdere de vreme, dar ce sa faci stand acasa? Parintii tai platesc taxele de scolarizare ca tu sa inveti bine sa termini scoala si iei diploma de bacalaureat! Mai ai inca doua clase si il termini! Trebuie sa fii bine pregatit in caz ca vor aparea oferte de locuri de munca cu pregatirea necesara pe care ai facut si invatat la scoala si la practica si ti-o pui in aplicare!

| Clorox a răspuns:

Nu o face, stiu ca ti se pare o idee buna dar nu este!
Nu vreau sa ajungi rau, suntem in 2017, nu exista loc fara sa-ti ceara diploma de 12 clase sau diploma de bacalaureat!

| WaterDrop a răspuns:

Foarte tare! In sfarsit o persoana tanara care gandeste in conformitate cu situatia reala din Romania.Ai vazut si tu cati pica la bac si consuma banii statului cu acest proces.Nu are rost iti zic. Poti oricand sa te apuci de "fapte" sau sa-ti gasesti pe cineva care sa te intretina.Scoala este supraevaluata si inutila!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu e o idee buna, e chiar una foarte proasta, nici mie nu imi place scoala si nu sunt un premiant dar totusi ma duc, nu ma duc pentru ca vreau eu ci pentru ca trebuie.
Lasa ma dupa anul asta o sa mai ai doar 2 clase si apoi termini cu FUCKING scoala, asta daca nu te duci la facultate si din pacate acum cam este necesara in zilele noastre pentru a avea apoi un serviciu stabil si un trai decent, deci o sa mai ai inca vreo 5-6 ani de scoala daca alegi sa urmezi o facultate.
Stai calma cu BAC-ul ca nu se stie, poate il iei daca te ambitionezi si oricum mai e mult timp pana atunci.
Deci sfatul meu este sa iti vezi mai departe de scoala si sa nu te mai gandesti la alte rahaturi.
Bafta!

| BroascaCuElice a răspuns:

Daca tot ai facut 10 clase nu poti sa mai faci inca 2? Care sunt alternativele alea de care vorbesti tu?! ca eu nu vad nici una. Doar pentru faptul ca tu ai impresia ca n-o sa-ti iei bacul asta nu inseamna ca n-o sa-l iei, incearca si daca nu o sa-l promovezi macar o sa ai 12 clase

| aumih16 a răspuns:

Incearca sa termini 12-13 clase cat ai ma rog in functie de profilul tau si dupa aceea vezi tu ce vei face! la urma urmei tu stii cel mai bine tu esti in masura! sa analizezi ce se intampla cu tine!

| ALGator a răspuns:

Mai importante decat bacul si notele sunt cunostintele pe care le poti acumula in liceu, chiar la nivel mediocru, dar mai bine decat nimic.
Te sfatuiesc sa alegi 3 alternative despre care spui ca te-ai gindit si sa te gindesti ce cunostinte trebuie sa posezi ca sa le poti profesa. Cum vei obtine acele cunostinte?
Una ti-o spun eu: engleza, fara de care nu existi.

Sper sa continuam discutia. Daca ti-as spune ca e o prostie sa te lasi de liceu nu as face decat sa repet ce au spus ceilalti. Invatamintul in România nu este din pacate facut sa iti dea cunostintele optime. Profesori, parinti si elevi pun cu totii accent pe note, titluri si diplome. Dar liceul e cel putin un rau necesar. Vad ca scrii foarte corect româneste. Intuiesc ca esti mai mult un revoltat decat un ins care e facut sa nu ia bacul.
Dar poate ai dreptate. O scoala de meserii intr-un domeniu care te intereseaza ar fi o alternativa la doi ani "pierduti"? Ai exemple?

| ALGator a răspuns:

Stiu pe un om care mi se pare nu a terminat (nici inceput?) liceul si a ajuns bine rau de tot - ceeace a aflat el se preda la facultate. Dar intrebarea este daca povestea se mai repeta.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ingvar_Kamprad

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai fi primul sau ultimul care spune asemenea prostie, sau poate adevar pentru unii.
Iti spun sincer, fara texte pompoase si alte cele.
Bacalaureatul nu trebuie luat din prima, poti sa il dai de 3-4-5-10 ori, il vei lua daca te apuci nitel de invatat, fara scoala se poate trai, dar nu si decent, asta o spune orice om, care a muncit o viata intreaga si acum e rupt de spate, coloana, herne de disc, ulcere, diabet, etc.
Daca vrei o meserie banoasa, nu inginerie si alte cele, ca pentru alea iti trebuie bac, iti trebuie facultate, care este de inteles, ca n-ai sanse daca nu inveti bine, treaba este ca nu te mai baga nici tata mare in seama fara macar bacalaureatul promovat, zice ca habar nu ai sa scrii/citesti sau sa calculezi o integrala vorba aia, nu trebuie musai sa fie in tara doar oameni destepti, ca avem nevoie si de oameni fara carte, doar cu studii medii adica bac sau si fara, maturator, curatator de cosuri, spalatori de vase, chelneri, ospatari, bucatari, patiseri, cel de face paine, intelegi? Daca asta iti place sa te vezi 8-10-12 ore si in schimburi, de dimineata pana la 20 seara, sau de la 20-22 seara pana la 7-8 dimineata, asta faci frate, nimeni nu te obliga, desi parintii tai, sigur nu vor asta de la tine, ti-o pot garanta, nici cel mai praf parinte, nu vrea ca, copilul lui sa ajunga de rasu' lumii, sa fie plin de unsoare, dar exista, daca acelui copil i-a placut mecanica, transporturile, condusul, sofer de tir, mecanic auto, trebuie si d-astia sa avem, chiar si eu in afara programului de lucru, sunt seful meu, mecanicul masinii mele, plin de ulei, plin de unsoare, maini murdare, mai te duci si pe la tara sa faci curatenie, sa sapi, ca asta e viata.
Tu stii ce alegi, dar nu te culca pe urechea ca in afara e bine, ca nu mai este de multi ani deloc bine, esti tratat ca ultimul jeg la propriu, spala aia cu tine pe jos de nu te vezi, o sa stai in boscheti daca nu ai ce face in tara aia, macar bani sa te intorci sa mai ai, ca altfel te duci naiba instant, o sa ajungi sa furi, sa te ia politia, sa faci puscarie sau alte cele, pentru ca deh, nu stii daca te duci la sigur, cu carte de munca si beneficii, nu toti se duc asa, multi lucreaza la negru, amenzi una alta, vai de steaua lor, numai ei stiu ce au tras atatia ani, ca, nu au invatat cand a trebuit, a pierdut mai bine de 5 ani, si nu mai poti, dupa o anumita vreme de scoala, incetezi sa-ti mai placa, sa mai inveti, sa mai tii minte.
E treaba ta ce alegi sa faci, dar, sfatul meu cel mai bun, si pentru ca nu te cunosc, lasa gandurile de lasat scoala ca nu-s bune, lasa femeile, cluburile, anturajele si figurile ca nu ajungi deloc bine, aia zic hai ma ca e bine, ca facem, ca dregem, dar o sa fie vai de mama lor si a ta, asa ca pune mana si invata, continua sa studiezi, ia-ti bacalaureatul, fa o postliceala/facultate de electrician, mecanic, sudor, orice frate, o meserie buna, te angajezi si aia e muncim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e corect ceea ce vrei sa faci. Poate nu e utila scoala, dar e necesara. La orice job ai aspira, ai nevoie de diploma de bac. Mai ai 2 ani, nu e asa greu. Parintii tai ar fi mult mai dezamagiti de tine daca nu vei cotinua sutdiile si nu vei lua bacul, decat daca le cheltui lor banii. Eu zic ca merita sa faci un efort si sa inveti in acest timp. Nu cred ca la varsta asta ai altceva de facut in afara de A INVATA. Tu daca ai avea un copil, ti-ar placea sa faca ceea ce vrei tu sa faci? Nu cred.

| Daniel9988 a răspuns:

,,Alternative'' pentru un viitor,, decent'':
-vinzi varza si cartofi in piata
-mai iesi si la cersit
-te imprumuti si de la vecina
-mai cureti o toaleta publica(doar i se va face cuiva mila de tine si ti-o arunca 0.5 centi)
-impingi carucioarele de gunoi pan' la groapa si-napoi(hey asta chiar rimeaza)

Daca din punctul tau de vedere scoala nu e totul, atunci ce reprezinta pentru. tine acest,, tot''?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Esti de abia in clasa a 10-a, mai ai 2 ani la dispozitie sa pui mana pe carte sa-ti iei bacul.
Cheltui banii parintilor? si cu ce folos i-au cheltuit pe cei care deja i-au dat, daca tu te lasi de scoala? mai bine ii aruncau, nu?
E pierdere de vreme fiindca asa decizi tu, cand te vei lovi de "gramada aia de alternative" o sa-ti para extrem de rau.
Ba da, scoala e totul pentru varsta ta! alta obligatie nu ai.

| tehno125482 a răspuns:

Ca ai luat cea mai proasta decizie!

| anonimg a răspuns (pentru tehno125482):

Încă nu a luat decizia.

Belmont, în parte ai dreptate. Dar fără cursuri de pregătire un medic n-ar putea ajunge să profeseze, iar știința medicală ar stagna.
Apoi fără diplomă nu te poate angaja nimeni.
Bacul nu doar că îl poți lua, dar și trebuie să îl iei.
Si iti mai spun un lucru: fără efort nimic nu se poate realiza în viață. Chiar și pâinea care o ai pe masă, ea nu a venit fără efort.

Neurochirurgul Ben Carson povestește în prima lui carte "Mâini înzestrate" cum din cel mai slab elev din clasă care nu putea si nu stia cum să învețe, a ajuns printre primii la învățătură.
El tine discursuri motivaționale in școlile din S.U.A. si a scris mai multe carti. "Gândește cutezător" este a doua lui carte. Iar ultima titlul spune totul: "Si tu ai creier".
Le găsești pe site-ul editurii viatasisanatate.ro
Iar ca să nu plătești transportul poti merge la librăria SolaScriptura din localitatea ta.

| Cannibal a răspuns (pentru anonimg):

Am citit "Mâini înzestrate" si mi-a plăcut mult citatul "găsesc că e mai potrivit să-ţi ocupi locul care ţi se cuvine şi să avansezi prin muncă".

| anonimg a răspuns (pentru Cannibal):

Mă bucur că ai citit cartea. Si pe mine m-a încurajat, chiar daca nu mai sunt adolescent.
Pe mine m-a uimit de primul lui răspuns dat cu privire la roca vulcanica, răspuns pe care nu l-a învățat în scoală. Dar dacă cele mai multe si mai bune lucruri nu le învățăm în școală, asta nu este un motiv pentru care să o abandonăm. Școala este un mijloc al lui Dumnezeu prin care El ne poate educa, disciplina si dezvolta capacitățile intelectuale.

| UnOmModest a răspuns (pentru Cannibal):

Da, si imi poti spune te tog, cum poti avansa fara o scoala care necesita o diploma de bac, pentru ca fara aceasta diploma nimeni, dar absolut nimeni n u t e a n g a j e a z a. Sa spunem ca tu studiezi o stiitna in particular, nefiind student, si chiar reusesti sa o inveti, spune-mi oare, cum vei profesa si mai departe, cumvei trai dintr-o profesie, daca tu nu beneficiezi de o dimploma care atesta faptul ca ai absolvit o facultate, ca ai dat un doctorat in profesia respectiva. Nu, acum serios vorbind, tu crezi ca fara o dimploma te va angaja cineva, chiar daca esti Da Vinci si le stii pe toate, pentru in societatea noastra se cere pentru a putea profesa o diploma ce atesta ca tu ai cunostintele necesare, iar daca nu dispui de acea diploma nu dispui nici de dovada necesara ca tu detii cunostinte ca sa poti profesa in acel domeniu pe care doresti sa-l urmezi, mai pe scurt la momentul actual diploma vorbeste, nu visele ce ni se ilustreaza atat de frumos in carti, si apropo, tu stii ca traim in Romania, nu? Sau poate o confunzi cu America.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru Cannibal):

Citeste si a doua carte a doctorului Ben Carson. Acolo vei vedea cat de importanta este scoala si orice invatatura acumulata.

| Cannibal a răspuns (pentru UnOmModest):

Știu că necesită o diplomă și ce crezi că o să fac cu diploma de 12 clase?
Iar ca sa ma apuc de fotografie am nevoie doar de niste amarate de cursuri in momentul de față studiez chitara electrică poate am un avantaj.
Limba engleză o stiu la perfect iar cu putin ajutor material din partea parintilor mei as putea sa plec din țară pentru că nu ai ce face în România.
Îti rupi spatele pentru un amarat de salariu care nu iti ajunge nici sa-ti platesti taxele.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru Cannibal):

Am fost ca tine, consideram ca nu ma ajuta cu nimic bacul.
DAR, am citit o carte. Am aflat ca orice informatie te va ajuta la un moment dat. Eu nu voiam sa dau bacul pentru ca doream sa citesc din alte domenii. Dupa am spus, daca tot citesc, hai sa fac o pauza de la treaba mea si sa invat si materia de bac. Cat de greu o fi? Chiar daca la inceput nu prea imi suradea ideea sa citesc Ion, Morometii... am sfarsit prin a adora aceste carti.
Uite, exemplu din Ion. Ion avea aptitudini pentru invatat... s-a lasat din "iubirea" pentru. avere ( bani..pamant). si a sfarsit tragic. Nu putea Ion sa iti termine studiile si sa ajunga ca baiatul invatatorului Herdelea big grin?
Pune mana si invata tinere! Invata orice! Toate informatiile iti vor fi benefice la un moment dat. Eu sunt a 12-a si cu 1 luna in urma m-am decis sa invat temeinic pentru bac. Si iata-ma acum, stiu totul si mai am inca 1 luna libera big grin. Ai 2 ani timp sa rupi materia. Sa citesti critica literara, sa inveti istorie sau mate ca pe tatal nostru.
Nu lasa creierul sa se plafoneze.
Daca nu ai chef de invatat inca pentru bac, pune mana si citeste carti de dezvoltare personala sau literatura. Mancand iti vine pofta.
Succes!

| Cannibal a răspuns (pentru HarukoMariusDaniel):

Citesc foarte mult și îmi place să acumulez cât de multă informație.
La română am șanse să-mi iau bacul dar nu și la mate.
Și de ce să mai arunc banii părinților pe apa sâmbetei când de banii ăia aș putea să fac altceva.

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru Cannibal):

Cati bani dai la scoala laughing?

| UnOmModest a răspuns (pentru Cannibal):

Este bun si punctul asta de vedere, insa cu diploma macar ai o acoperie, ma intelegi, in schimb asa, mergi pe teren minat, fara sa ai deja un plan (exact) stabilit.
Pentru ca una este sa ai un plan, ca cel pe care l-ai ilustrat tu acum, incert deocamdata si alta este sa-ti concepi dinainte un plan exac, t ce stii sigur ca se va realiza cu certitudine.
Pentru ca acum, hai sa vorbim serios, faci o facultate in tara asta ''minunata'' si in mare parte, nu gasesti loc de munca, dupa ce o termini cu tot cu doctorat, intr-un an, doi, sau trei (asta este induri si tu, caci suna cliseic ce voi spune acum insa in viata, ca sa obtii ce-ti doresti chiar este de preferat, sa alegi calea grea), dar daca esti dispus sa te angajezi cu tarie, este imposibil sa nu gasesti locul de munca dorit, nici peste 3 ani, sa zic. - Cand spun asta ma refer la acoperirea pe care ti-o asigura aceasta diploma, adica planul exact, pe care l-am spus mai sus, acest plan fiind diferit de cel incert gen: Ma duc intr-o tara straina (si este excelent ca sti o limba strina la perfectie, e un plus) si ma realizez acolo profesand in...(deocamdata nici tu nu stii concret), de aceea ii spune plan incert, adica intemeiat pe nisipuri miscatoare.
Pe cand planul exact este cu totul altceva, of, iar ma repet (nici mie nu-mi place asta, dar n-am ce face), prin simplul fapt ca stii, ca daca ai terminat facultatea, in cativa ani sigur vei gasi si locul locul de munca, desigur daca vei cauta temeinic, ei bine, aici imi doresc sa ajung, intelegi?

| AndreiM77 a răspuns:

Gandeste-te ca vei ajunge intr-un punct in viata cand ti se va oferii o oportunitate (sa ai un job bine platit, care sa-ti placa) si sa realizezi ca nu poti profita de aceasta ocazie pentru ca... ai doae 10 clase. Vezi tu, traim intr-o societate care se invarte in jurul instruirii si... daca vrei sa ai o viata decenta, sa iti poti permite anumite lucruri de care ai nevoie, dorinte care sunt firesti, vrei nu vrei ai nevoie de instuire. Si aici nu ma refer la intruirea superioara, la liceu, adica daca vrei sa ajungi (spun doar ca idee) sa da-i cu matura vei avea nevoie de diploma de 12 clase, stiu ca ti se pare ciudat, aiurea, dar da asa este.
Tu poate nu realizezi, esti copil, dar nu merita pentru inca 2 ani sa renunti la scoala. Nu iti place, poate ti se pare greu. Ca un mic sfat: invata doar la materiile care iti plac, la cele care nu iti plac incearca sa obtii note doar de trecere, si incearca sa gasesti ceva care iti place sa faci, un hobby, si sa faci bani din el, sa il dezvolti, etc, pe net gasesti o gramada de idei.
Scoala e doar o etapa a vietii, asa ca fiecare dintre noi trece prin ea.

| UnOmModest a răspuns:

Este adevarat sunt o gramada de aleternative pentru a avea un viitor ''decent'' ca sa zic asa, vrei sa ti le enumar, ok: om de serviciu, maturator pe strada, salahor, vanztor ambulant de servetele, reviste (exact ca cei care se plimba prin autobuze) / vanzator in market nu se pune deoarece necesita diploma de bac.
Mai am o intrebare: Nu accepti ideea de a promova bacul deoarece scoala ti se pare inutila sau pur si simplu din cauza ca sanasele tale de a lua bacul sunt minine ai ajuns la concluzia ca scoala este inutila?
Iar daca din punctul tau de vedere scoala nu este totul, atunci inseamna ca nici o viata ''decenta'' pentru tine nu este totul nu?
Acum nu ma apuc sa-ti explic care sunt consecintele ce apar in urma renuntarii la scoala, mi se pare inutil sa ti le enumar, cred ca le-ai mai auzit de la un numar mare de persoane, iar daca nu ai auzit ar trebui sa le intrebi, care sunt aceste consecinte.
Si sa inteleg ca daca scoala ti se pare peridere de timp, in momentul de fata tu te bazezi pe noroc, nu? Astepti cum s-ar spune sa-ti pice ceva miraculos din cer, si apoi : ''Gata! La vita e bella!''. Tu iti dai seama ca sansele ca tu sa ai noroc pe plan profesional, fara diploma de bac sunt aproape nule sau hai sa spun sunt de 0, 1/1.000.000? Mai de graba te loveste fulgerul pe strada decat sa se intampla asta si anume: sa duci o viata modesta fara diploma de bac.
Iar in final, ce sa-ti mai spun, bafta la cules de capsuni in strainatete, cine stie poate peste 7 ani cand vi de acolo, vei duce o viata mai mult decat decenta.

| Cannibal a răspuns (pentru UnOmModest):

Șansele mele de a lua bacul sunt foarte mici și ca să am șanse să îl iau trebuie să iau foarte multe lucruri de la 0.

| UnOmModest a răspuns (pentru Cannibal):

La ce profil esti?

| Kiki20098 a răspuns:

Trebuie doar sa ai incredere in tine si vei reusi.Din punctul meu de vedere scoala e totul, pentru ca fara scoala nu vei avea nicio meserie.Depinde de ce vrei sa te lasi de scoala.pentruca nu iti place scoala nu vrei sa inveti sau alte motive. Fara scoala esti prost, asa ca nu lua decizia asta, mai bine invata ca sa ai un VIITOR BUN!

| vass19 a răspuns:

Pai...este nevoie si de oameni care sa puna marfa pe rafturi la supermarket.

| anonim_4396 explică (pentru vass19):

Auzi, vezi ca inainte sa ma apuc de facultate, si multi dintre cei care au avut vacante, pentru a strange un ban de buzunar, sau chiar si in timpul facultatii, munceau la kaufland, carrefour, metro sa auchan ca sa aiba un ban in plus, asta nu inseamna ca vai tu doamne e prost, nu userule, au nevoie de un ban in plus, pentru ca tara asta e o mizerie, traim in ea, muncim ca sa avansam, munca innobileaza omul intelegi? Nu o sa devii in veci cu toate studiile si pilele tale superioare manager de magazin, daca tu nu ai fost macar o data pe casa de marcat sau pe raion, sa asezi marfa sau sa vezi cum se lucreaza la propriu in stres, intelegi?

| vass19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa lucrezi provizoriu la kaufland pentru a face cativa bani in plus in timp ce esti la facultate este una, dar cand nu ai nici macar 12 clase terminate si peste tot se cer studii si esti nevoit sa te angajezi fulltime la supermarket ca sa faci bani este alta. am lucrat si eu si stiu cum ii. dar fara o diploma de studii superioare esti nevoit sa muncesti mult pe bani putini. unii n-au posibilitate de o facultate altii n-au chef dar fara ea te multumesti cu ce ai.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru vass19):

Las' ca sunt cu facultati si mastere prin Spania la capsuni sau stau acasa pe banii parintilor laughing.

| anonim_4396 explică (pentru vass19):

Si cu facultate buna terminata ca a rupt invatatura si a vazut ca azi a bagat cv la o firma, maine la 2-3 firme si tot asa, si in facultate nu s-a angajat nu a facut rost de experienta, nu a facut voluntariat si alte cele ca sa puna si ea la cv, decat o diploma de licenta + un masterat in prealabil si vede angajatorul, pai ce fac eu frate cu asta si cu 10-le ei, nu tu experienta, asta trebuie sa stau dupa ea si figuri, multi angajatori, pe cuvantul meu raman uimit de chestia asta, cer minim 1-2 ani de experienta, si la facultate stii prea bine ca profesorii nu te scuza daca ai laboratoare/seminarii lipsa, chiar daca le spui domne' am fost la munca ca deh... aia zic, ori faci facultate ori faci munca, tu alegi, dupa sa platesc laboratoarele, recuperari si alte cele, sa mai si inveti, asta este in Romania, o mare bataie de joc. Dupa 1 an si ceva de experienta in Catia, AutoCad, power mill si limbaje de programare, abia, abia, am putut renegocia salariul cum am vrut eu, dar nu cu mult, pentru ca se pune problema si ca " pai aluia senior cu 5-6 ani" cat sa-i dau ma? Daca tu ceri atata?
Si iti inchide la propriu gura...
In afara nici nu se discuta, fara minim 2 ani de experienta in ceva bun, cu recomandari si toate cele frumoase, abia dupa te baga in seama la un interviu, iti pune niste banalitati, vede ca le treci, te duce la interviu cu inginerii, jalnic.

| Cannibal a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Bine punctat laughing Big like

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Cannibal):

Este adevarul. Priveste realitatea se RECAUTA meseriasi de la tot ce inseamna constructii, amenajari interioare/exterioare, fierari, etc TOT CE INSEAMNA MESERIE. E plina Romania de ingineri, economisti etc. Cati din cei care fac aceste facultati isi gasesc de lucru pe postul lor? 1%. Ia-ti bacul daca vrei sa urmezi o cariera in MAI SAU MAPN, SRI fiindca sunt singurele institutii care iti ofera un loc de munca stabil si sigur dupa terminarea scolii. Dacă nu axeaza-te pe o meserie, care-ti place, du-te la firme de pregatire unde primesti calificări PE SCURT invata o meserie. Singurul loc de munca mentală sa-i zicem asa e cea de IT-ist si tot ce tine de IT. Restul sunt inutile sau prost platite sau foarte greu de accesat din cauza comunistilor sau a pustanilor de bani gata, relatii, pile etc. Au sarit multi de fund in sus aici probabil ca sunt studenti sau au terminat o facultate si se confrunta cu realitatea laughing. Câteodată este mai mult decat necesar sa scoti nasul din carti si sa "privesti pe geam". Asta e, aici s-a ajuns, scoala = 1-2% (nu inseamna mai nimic). Sa mai vorbim de tigani analfabeti, chiar si romanasi de ai nostri care au 3-4 clase si sunt plini de bani? O fura, okei, il duce capu sta in libertate si e plin de bani laughing fura si tu, poti? Nu. Trebuie sa-ti mearga mintea. Sa mai vorbim de nea Costica cu 8 clase cum era pe timpul' lui, iasa si el in Germania 6 luni si vine in tara cu un merț d-ala fain, tu baiat cu facultate, master iei 15 milioane la nu stiu ce firma rolling on the floor d-abia iti platesti chiria. Cunosc personal o fata care are facultatea de inginerie a mediului plus master si lucreaza vanzatoare la Proxi. Peste tot unde depunea CV ii cerea experienta, pai de unde experienta nene, daca nu ma angajeaza nimeni? Altii cereau bani, sume mari de bani pentru un loc de munca sau vine intrebarea "cine, ce e tactu"? daca e un simplu om te trimite acasa happy.

| Cannibal a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Exact, ai mare dreptate! laughing

| Ciprian964335345 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa termini macar liceul sa iei bacul si dupa sa te angajezi daca nu vrei sa faci o facultate. Facultatea nu e obligatorie o face cine vrea.Eu de exemplu nu am facultate si nu ma plang.Acum tu faci ce vrei este alegerea ta nu a mea.

| JesseH a răspuns:

Ai toate șansele să iei bac-ul. 2 ani de zile folosiți corect, nimic nu te poate opri să ajungi sus în top. Dacă cineva nu crede asta, te minte. Nu te lăsa tras în jos. A lua bac-ul nu e chestiune de excelent, ci e chestiune de a fi un pic peste medie.

Dacă ai de gând să te lași de învățat, ai luat cea mai proastă decizie din viață. Nu poți trăi decent fără să înveți mereu ceva nou. Când termini școala abia ai învățat cum se învață... (Știu că nu așa pare când se apropie bac-ul, dar la zece ani după ce termini liceul o să vezi ce minuscul a fost acel moment și ce multe ai învățat între timp.)

Dacă, în schimb, crezi că școala te frânează și că poți învăța mai mult pe cont propriu, în cazul ăsta s-ar putea să fie o decizie bună. Ține cont că mulți oameni mari ai istoriei au fost educați acasă sau autodidacți. Cunosc și eu. (Dacă stai bine cu engleza și ai de gând să aloci zilnic vreo 6 ore ca să înveți în domeniul în care vrei să fii expert, vei reuși.)

Aș zice să ții cont de asta: Cât (timp, cantitate) și ce înveți acum în timpul liber? Dacă mai nimic, atunci pierzi mult lăsând școala. Dacă în schimb, situația ta școlară e excelentă (gen: te plictisești când vezi ce înceți sunt colegii tăi), atunci s-ar putea să câștigi mergând pe cont propriu.

Dar nu sări din avion decât dacă poți zbura mai repede decât el. happy

| Giuliano24 a răspuns:

Salut,am 19 ani, la varsta ta gandeam la fel, am procedat in felul urmator am vorbit cu ai mei si m-am apucat pe la 15 ani de frizerie pentru banii... dar eu zic ca mai bine iti pierzi 4 ani din viata decat sa regreti toata viata ca n-ai facut 4 ani! chiar daca astazi am meserie castig bani numai depind de parinti tot am ajuns sa fac liceul la privat. big grin deci termina-ti liceul, in timpul limber poti munci part-time la mc donald sau alte oferte in Bucuresti sunt destule.

| Maryyys a răspuns:

Poti renunta la scoala daca ai un serviciu asigurat in familie de pilda ferma proprie, activitate proprie, restaurant propriu etc. In acest caz ai putea studia pe cont propriu doar ceea ce te intereseaza cu adevarat daca ai avea si timp. In loc sa memorezi date istorice si formule algebrice inutile pe care poate nu le vei utiliza prea mult in viata de toate zilele...